Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Festiwal z przytupem

Feeria barw i energia z różnych stron świata... Przed nami 16. Światowy Przegląd Folkloru Integracje.

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

Występy sześciu zagranicznych grup oraz dwóch z Polski składają się na program kolejnej edycji festiwalu Integracje. - W tym roku odwiedzą nas grupy z Tajwanu, Gruzji oraz Irlandii. To zespoły, o których przyjazd walczyliśmy od lat. I w końcu się udało - mówi Martyna Poprawska, rzecznik prasowy Integracji. Oprócz nich na festiwalowej scenie pojawią się również grupy z Czech, Serbii i Turcji. Polaków reprezentować z kolei będzie m.in. działający przy poznańskiej AWF Zespół Tańca Ludowego "Poznań".

Przegląd, który od 2001 roku organizowany jest przez AWF w Poznaniu oraz Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe "Integracje", rozpocznie się 14 sierpnia - kolorowym przemarszem ulicami Kostrzyna. Ale zespoły odwiedzą także siedem innych miast. Także Poznań, gdzie wzorem poprzednich edycji Integracjom towarzyszyć będą korowód ul. Półwiejską (15.08, g. 16) oraz koncert Biesiada Ludowa w parku Wilsona o g. 18. Stałym punktem programu jest także msza święta, podczas której grupy zaprezentują pieśni religijne ze swojego obrządku (kościół pw. Wszystkich Świętych, ul. Mostowa), oraz warsztaty ludowe dla dzieci.

Wśród atrakcji są również m.in. wieczory narodowe, podczas których zespoły opowiedzą o kulturze swojego kraju i przygotują narodowe potrawy, oraz turniej sportów tradycyjnych, którego częścią jest nauka gry w pierścieniówkę. To gra, która przypomina siatkówkę, opracowana na nowo przez profesora Wojciecha Lipońskiego. - Nasza nazwa - Integracje nie jest przypadkowa. Zaproszone przez nas zespoły nie tylko prezentują się na scenie, ale również mają czas na to, żeby się bliżej poznać. Koniec festiwalu nie oznacza dla nich końca znajomości. Odwiedzają się często na drugim końcu świata. To niejedna nawiązana przyjaźń, ale czasem też międzynarodowy związek - mówi organizatorka.

Tradycyjnie Integracje zakończą się koncertem finałowym z udziałem wszystkich zaproszonych grup (21.08, g. 21). I jak co roku wyreżyseruje go Dariusz Majchrowicz, pomysłodawca festiwalu. - To niesamowita gra świateł, muzyki, śpiewu i tańca. Tym bardziej wyjątkowe przeżycie, bo "dotykaniu folkloru" towarzyszyć będzie odkrywanie nowego miejsca w Poznaniu - zapowiada rzecznik festiwalu. W związku z tym, że tego roku Integracjom przyświeca hasło "Kontrasty", koncert finałowy odbędzie się w Parowozowni PKP Cargo przy ul. Kolejowej 23 w Poznaniu. - Koncerty te zwykle odbywały się w parkach, w otoczeniu zieleni albo w miejscach charakterystycznych dla Poznania. Teraz zdecydowaliśmy się na zmiany. Chcemy pokazać, że folklor to nie tylko chatka ze strzechą. Bo ten może zaistnieć w każdym miejscu - przekonuje Martyna Poprawska. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • 16. Światowy Przegląd Folkloru Integracje
  • 14-21.08
  • Poznań, Luboń, Wągrowiec, Leszno, Wronki, Grodzisk Wielkopolski, Kostrzyn, Swarzędz