Kultura w Poznaniu

Varia

opublikowano:

Do lata, gotowi, start!

Przez cały rok szlifowali formę i uważali, by nie nabawić się kontuzji. Bo już 27 czerwca rozpoczną upragnione wakacje. Część małych zawodników rozegra ten mecz poza miastem, ale dla tych, którym nie uda się wyjechać, Poznań jak zawsze przygotował moc kulturalnych atrakcji.

. - grafika artykułu
Letnie Pogotowie Sztuki. Fot. materiały Centrum Sztuki Dziecka

Jak co roku w akcję Lato w mieście włączyło się w Poznaniu kilkanaście instytucji, m.in. CK Zamek, Centrum Sztuki Dziecka, Biblioteka Raczyńskich, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Archeologiczny Genius loci. Wiele z proponowanych przez nich zajęć odbędzie się na świeżym powietrzu, ale dla tych, którzy nie lubią słonecznych kąpieli, również coś się znajdzie. Wśród ofert są te skierowane do maluszków, które skończyły zaledwie kilkanaście miesięcy, przedszkolaków, dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatków.

Sztafeta z pędzlem

Tradycyjnie naprzeciw potrzebom małych poznaniaków, którzy zostali w mieście, wyszło Centrum Sztuki Dziecka, które w lipcu zaprasza wszystkich chętnych na warsztaty w parku Cytadela w okolicach amfiteatru (4-15.07) oraz w parku przy Starym Browarze (18-22.07). W tym roku warsztaty w ramach Letniego Pogotowia Sztuki zdominują działania malarskie, ale mali twórcy będą też budować obiekty przestrzenne, instalacje i wykonają prace techniką asamblażu. Ponadto wśród podjętych tematów znajdzie się również książka artystyczna w przestrzeni oraz teatr pudełkowy. - Twórcze spotkanie dzieci i artystów to wymiana myśli, wrażeń, doświadczeń. To wspólne przekraczanie granic wyobraźni. Trudno ocenić, kto ma lepsze lekarstwo na nudę: dorośli otwierają przed dziećmi światy, które już trochę poznali, dzieci zaś zabierają dorosłych w bezkres nieznanego, nieodkrytego, nienazwanego. Obie strony uczą się od siebie, a przy okazji świetnie razem bawią - mówi Tadeusz Wieczorek, kurator projektu Letnie Pogotowie Sztuki.

W związku z dużym zainteresowaniem wydarzeniem zaplanowano dwa przebiegające równolegle warsztaty: od poniedziałku do piątku w g. 10-12, przy czym jeden z nich przeznaczony będzie dla grupy zorganizowanej, a drugi dla indywidualnych uczestników. Zapisy na zajęcia obowiązują wyłącznie grupy zorganizowane, bo uczestnicy indywidualni mogą dołączyć na warsztaty każdego dnia. Koszt udziału w zajęciach to 2 zł.

Wielobój dla najmłodszych

Najmłodszym dzieciom dedykowany jest festiwal Sztuka Szuka Malucha. Tegoroczna odsłona wydarzenia rozpoczęła się już w czerwcu, ale na pierwsze trzy dni lipca również zaplanowano szereg atrakcji. - Dziesiąta edycja będzie wyjątkowa, bo jubileuszowa. Jak przystało na świąteczną atmosferę, będzie dużo muzyki i tańca. Nie zabraknie też urodzinowego tortu podczas finałowego pikniku - mówi Barbara Małecka, dyrektor artystyczny festiwalu. - Nie jesteśmy strażnikami granic sztuki, wręcz przeciwnie - bardzo lubimy je przekraczać: płynnie przechodzimy od teatru, przez koncert, do plastycznej instalacji. Ważne jest miejsce i czas do tego, żeby dzieci i bliscy im dorośli mogli razem twórczo eksperymentować, wspólnie zbierać artystyczne doświadczenia, wzajemnie uczyć się obcowania ze sztuką i za jej pomocą poznawać świat. Zabrzmi muzyka klasyczna, zapadną egipskie ciemności, przyjrzymy się nowym technologiom, zagłębimy w naturę dźwięku, poszukamy energii drzemiącej wewnątrz naszych ciał - dodaje.

Wśród proponowanych wydarzeń jest m.in. spektakl taneczny Baby Space, powstały w ramach projektu Stary Browar Nowy Taniec dla Dzieci; Nero - eksperyment teatralny Alfredo Zinola, podczas którego publiczność może spojrzeć na ciemność z nowego punktu widzenia, oraz LABirynt wg koncepcji, w reżyserii i z choreografią Alicji Morawskiej-Rubczak. To z kolei jest interaktywna instalacja dla dzieci do trzeciego roku życia, która łączy w sobie teatr, taniec współczesny, architekturę tekstylną, nowe media i zabawę. Ale oczywiście to nie koniec atrakcji. W programie festiwalu są również warsztaty oraz inne wydarzenia interaktywne i spektakle, m.in. z Belgii, Rosji oraz Polski.

Maraton kulturalny

Wiele spektakli, warsztatów oraz spotkań znalazło się w również w programie Zamkowego Lata dla Dzieci. W ramach wyodrębnionego z wydarzenia cyklu Teatr na duży wymiar wystąpi na Dziedzińcu Zamkowym albo w Sali Wielkiej m.in. Teatr PIKI ze Słowacji ze spektaklem Pipi czy Olsztyński Teatr Lalek ze swoim NID, a w ramach Teatru na dotyk m.in. Teatr Cieni KA ze swoim Rybakiem. W Letniej Strefie Zabawy z kolei znalazły się takie warsztaty jak np. Błękit wody (plastyczne) czy Interpretacje taneczne (muzyczne). W tym roku zaproponowano także zajęcia dla całych rodzin, np. Na balkonie. Z roślinami.

Lato Małych Rozbójników to z kolei propozycja Biblioteki Raczyńskich. Bo bohaterem proponowanych przez nią spotkań będzie Rumcajs, postać stworzona przez Václava Čtvrtka, który w 2016 roku obchodziłby swoje 105. urodziny. Z tej okazji w 13 filiach Biblioteki Raczyńskich odbędą się zajęcia edukacyjno-artystyczne wokół literatury awanturniczej dla dzieci i młodzieży. W filii nr 11 omówione zostaną najbardziej znane historie rozbójników z różnych stron świata, m.in. ze Skandynawii, Irlandii, Anglii i Czech. W filii nr 20 tematem przewodnim spotkań będą łotrzykowskie historie z przymrużeniem oka. Poprzez zabawę dzieci poznają życie codzienne m.in. w Jiczynie i Kardamonie.

Tradycyjnie na wysokości zadania stanęło również Muzeum Archeologiczne, które zaprasza na Letnią Akademię Malucha, czyli warsztaty Świat sprzed 1050 lat, oraz Rezerwat Archeologiczny Genius loci, gdzie dzieciaki po raz kolejny będą mogły odpocząć na średniowiecznym placu zabaw. "W ogródku rezerwatu, jeżeli tylko sprzyjać będzie pogoda, codziennie wszystkie dzieci będą miały okazję pobawić się tak jak ich rówieśnicy żyjący w grodzie poznańskim 1000 lat wcześniej. Dzięki licznym rekonstrukcjom i kopiom zabawek przygotowanych przez archeologów poznają świat dawnych zabaw i spędzą czas w sposób nietypowy" - piszą o tej propozycji organizatorzy.

Monika Nawrocka-Leśnik