Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Twarze z przeszłości

Możliwość spojrzenia w twarze mieszkańców poznańskiego grodu sprzed tysiąca lat da zwiedzającym wystawa "Pokolenie 966" - od 16 kwietnia w Rezerwacie archeologicznym "Genius loci". To jedno z wydarzeń, które z okazji obchodów rocznicy chrztu organizuje Muzeum Archeologiczne.

. - grafika artykułu
Praca nad artystyczną rekonstrukcją wyglądu dziewczynki z poznańskiej Śródki, rys. Mirosław Kuźma, fot. Karolina Ratajczak

W kwietniu wiele wydarzeń kulturalnych koncentruje się wokół 1050 rocznicy chrztu. Z tej okazji Muzeum Archeologiczne w Poznaniu przygotowało dla zwiedzających dwie wystawy.

W kaplicy pałacowej

Pierwszą z nich, "Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa", można oglądać już od 13 kwietnia. To niepowtarzalna okazja, by wreszcie na własne oczy ujrzeć zabytki znalezione w obrębie zespołu rezydencjonalnego księcia Mieszka I oraz pierwszej katedry. Budowle te należą do najstarszych murowanych obiektów na ziemiach polskich. Na wystawie znajdą się takie przedmioty jak fragmenty ozdób z pracowni złotniczej, monety, pieczęcie, słynne pochodzące z wystroju kaplicy kostki mozaikowe i wiele innych. Najbardziej spektakularnymi zabytkami są precjoza z grobów biskupów i dostojników kościelnych, pozyskane podczas prac wykopaliskowych w podziemiach katedry.

Wystawa jest podsumowaniem badań prowadzonych na Ostrowie Tumskim od schyłku lat 30. XX wieku w miejscu, w którym niegdyś wznosił się warowny gród poznański. Kuratorzy wystawy zadbali o to, by przybliżyć zwiedzającym rolę grodu w krzewieniu wiary chrześcijańskiej na ziemiach polskich. Umożliwiają to liczne architektoniczne rekonstrukcje, jak odtworzona w skali 1:1 kaplica pałacowa, makieta pierwszej poznańskiej katedry, a także makiety wczesnośredniowiecznych rezydencji, wśród których można podziwiać jedyne w swoim rodzaju: palatium poznańskie. Wszystko po to, by ukazać znaczenie chrztu pierwszego polskiego władcy dla przyszłego rozwoju kulturowego ziem polskich.

Pokolenie 966

Aby dopełnić obrazu przeszłych wydarzeń, od 16 kwietnia Rezerwat archeologiczny "Genius loci" pozwoli zwiedzającym przenieść się w czasie i spojrzeć w twarze dawnych mieszkańców poznańskiego grodu na swojej nowej wystawie stałej "Pokolenie 966 - świt wielkich przemian". A wszystko to dzięki odkrytemu na Śródce cmentarzysku, na którym chowano pierwszych chrześcijan. Choć zasadniczo stosowano się już do zasad liturgii chrześcijańskiej, archeolodzy znaleźli także ślady dawnych, pogańskich obrzędów. W ponad 400 grobach palono ognie, a zmarłych zaopatrywano w narzędzia, ozdoby i monety, przydatne w zaświatach.

Dzisiejszy poziom zaawansowania nauki pozwala na ustalenie, kim byli ci ludzie - czy była to ludność miejscowa, a może mamy do czynienia z przybyszami z dalekich stron? W jakim byli wieku? Co jedli? Na co chorowali? Możliwe jest częściowe odtworzenie ich obyczajów, a nawet strojów, a także odpowiedź na pytanie: który z wojów przeżył uderzenie toporem, a który miał mniej szczęścia? Badania genetyczne pozwoliły także ustalić kolor oczu czy włosów wybranych osób.

Dysponując takim zasobem wiedzy, antropolodzy i artyści postanowili odtworzyć twarze z przeszłości. Na zwiedzających czekają portrety w postaci hologramów oraz zabytki wydobyte z grobów. Opowieść o dawnych czasach wzbogacają nowe prezentacje dostępne w infokioskach i materiał filmowy.

Magdalena Sprenger, Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

  • Wystawa "Archeologiczne tajemnice palatium i katedry poznańskiego Ostrowa", Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27, wystawa czynna od 13.04 do 18.12
  • Wystawa "Pokolenie 966 - świt wielkich przemian", Rezerwat archeologiczny "Genius loci", Ostrów Tumski, ul. Ks. Posadzego 3, wystawa czynna od 16.04