Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Teatr od podstaw

To będzie pierwszy w powojennej historii Poznania całkowicie nowy budynek teatralny, wzniesiony od podstaw. Ogłoszono właśnie konkurs na opracowanie koncepcji architektonicznej nowej siedziby Teatru Muzycznego na działce między ul. Skośną i ul. Św. Marcin, w sąsiedztwie Akademii Muzycznej.

.
Zespół Teatru Muzycznego na działce przy ul. Skośnej, na której powstać ma nowa siedziba, fot. materiały Teatru Muzycznego

- Bardzo dobry teatr, który zasługuje na więcej przestrzeni - mówił podczas konferencji prasowej wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski. Przestrzeni ma być nie tylko więcej, ale przede wszystkim ma to być obiekt nowoczesny. To główny cel konkursu, a zadbać ma o to odpowiednio dobrane jury. W tym gronie znaleźli się doświadczeni architekci, znani szeroko poza granicami naszego kraju: Janusz Lichocki (właściciel biura projektowego Epstein, które posiada oddziały m.in. w Chicago i Nowym Jorku); Wojciech Grabianowski (współwłaściciel pracowni RKW Architekture+ w Düsseldorfie); Stefan Scholz (architekt i wykladowca akademicki); scenograf Mariusz Napierała. Skład jury uzupełniają przedstawiciele miasta - Joanna Bielawska-Pałczyńska - Miejski Konserwator Zabytków; Piotr Sobczak - Architekt Miasta oraz Przemysław Kieliszewski - dyrektor Teatru Muzycznego.

Konkurs jest dwuetapowy. Do 18 października zainteresowani mogą składać autorski opis wizji nowego budynku teatru. Z tych ofert wyłonionych zostanie sześć podmiotów, które zostaną zaproszone do drugiego etapu - złożenia pracy konkursowej wraz z makietą. Laureatów konkursu poznamy w marcu 2019 r.

Jakie wymagania stawia Poznań? - Nowy budynek musi harmonijnie wpisać się w kontekst dzielnicy zamkowej, w szczególności korespondować z sąsiadującym, zabytkowym budynkiem Akademii Muzycznej - zaznacza Joanna Bielawska-Pałczyńska.

- Teatr wpisze się w rewitalizację centrum Poznania i ulicy Święty Marcin - dodaje Przemysław Kieliszewski. Dyrektor Teatru Muzycznego podkreśla, że będzie przykładał dużą uwagę do projektu samej sceny - serca teatru. Ponadto w planach jest także scena kameralna, przeznaczona na działania z zakresu edukacji kulturalnej oraz współpracy z innymi podmiotami.

Mateusz Malinowski