Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Stań się naukowcem

27 września kolejna edycja Nocy Naukowców. Krzykacze, kopacze piłki, entuzjaści bardzo niskich temperatur i nie tylko oni powinni już teraz zarezerwować sobie ten czas.

. - grafika artykułu
fot. Archiwum Politechniki Poznańskiej

Tej nocy laboratoria i sale wykładowe na Starym Kontynencie zapełniają się setkami ludzi. Mieszkańcy miast odwiedzają uniwersytety, instytuty i wszelkie inne ośrodki badawcze. Stają się na kilka godzin naukowcami, przeprowadzają eksperymenty i badania. Wśród tych miejsc nie mogło zabraknąć Poznania, a program Nocy Naukowców w naszym mieście jest bardzo bogaty.

Naukowcy razem

Wydarzenie, które połączy organizacyjnie pięć wielkich poznańskich ośrodków naukowych przy koordynacji Politechniki Poznańskiej, odbędzie się w piątek 27 września. Rok temu obiekty Politechniki, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, Uniwersytetu Przyrodniczego, Akademii Wychowania Fizycznego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego odwiedziło ponad 45 tys. chętnych. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny, nie znaczy to jednak, że można sobie na nie tak po prostu przyjść. By wziąć udział w wielu z nich, należy się wcześniej zarejestrować na stronie internetowej poznan.nocnaukowcow.pl. Naukowe spotkania cieszą się takim zainteresowaniem, że rezerwacja jest konieczna, aby zapewnić ich uczestnikom komfortowe warunki i bezpieczeństwo. Noc Naukowców to nie tylko podglądanie badaczy przy pracy, ale dotykanie nauki oburącz i wszelkimi innymi zmysłami.

Bardzo zimny mróz

Co więc będzie można zobaczyć? Pomysłów jest tak dużo, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nawet ci, którzy najchętniej w wolnym czasie grają w piłkę. Jeśli więc namiętnie uprawiacie ten sport, będziecie mogli sprawdzić siłę swojego wykopu i porównać wyniki do osiągnięć Cristiano Ronaldo czy Leo Messiego. A co jeśli tylko kibicujecie piłkarzom? Nic nie szkodzi! Zanim wybierzecie się na stadion sprawdźcie siłę swojego krzyku w Laboratorium Krzykaczy, a jak nie chodzicie na stadiony, to przynajmniej będziecie wiedzieć, ilu decybeli nie wolno wam przekroczyć, by żyć w pokoju z sąsiadami. Jeśli jednak lubicie hałas, to zjawcie się koniecznie na nowej odsłonie znanego i popularnego widowiska Fizyka Show, podczas którego usłyszycie grę na elektrycznej pile, super bębnie czy śpiewającą rurę, a także widzialne i niesłyszalne dźwięki. Na tym osobliwym koncercie na pewno się rozgrzejecie, niestraszne będzie wtedy Laboratorium Zimna, czyli pokaz tego, co dzieje się z rzeczami zamrożonymi do minus 196 stopni Celsjusza. Azot dopiero w takiej temperaturze jest w stanie ciekłym. Co jeszcze? Mnóstwo robotów, chemicznych eksperymentów, produkcji prądu z byle czego oraz występów w telewizji dla każdego. Ta noc należy do Was!

Jan Gładysiak