Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Spór o mur

"Zemsta" Och-Teatru, którą zobaczymy 4 listopada w Teatrze Wielkim, to próba współczesnej interpretacji sztuki Aleksandra Fredry.

Plakat "Zemsty" Och-Teatru - grafika artykułu
Plakat "Zemsty" Och-Teatru

Należy do kanonu lektur szkolnych i obok "Ślubów panieńskich" czy "Pana Jowalskiego" jest jedną z najbardziej znanych komedii Aleksandra Fredry. "Zemsta", choć powstała w latach 30 XIX wieku, śmieszy do dziś. Inspiracją do jej napisania były dokumenty znalezione przez autora na odziedziczonym po ślubie zamku Kamieniec w Odrzykoniu. To w nich właśnie możemy odnaleźć pierwowzory bohaterów komedii. Głównym tematem dzieła jest spór Rejenta i Cześnika o mur dzielący zamieszkiwany przez nich zamek. Poza nim bohaterów dzieli absolutnie wszystko.

Utwór hrabiego Fredry doczekał się dwóch ekranizacji - w 1956 roku w reżyserii Antoniego Bohdziewicza i Bohdana Korzeniewskiego, oraz w 2002 roku - w reżyserii Andrzeja Wajdy. Poza tym został także trzykrotnie zrealizowany w Teatrze Telewizji i doczekał się wielu wystawień na różnych scenach. Po raz pierwszy pojawił się na deskach lwowskiego teatru w 1834 roku.

Czwartego listopada w Teatrze Wielkim obejrzymy "Zemstę" w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza, która premierę miała w lutym tego roku w warszawskim Och-Teatrze. Na scenie pojawią się m.in. Cezary Żak (Cześnik), Wiktor Zborowski (Rejent) oraz Artur Barciś (Papkin).  

"Zemsta" Śmigasiewicza jest sztuką opowiadającą nie tylko o XIX-wiecznym konflikcie pomiędzy Cześnikiem a Rejentem, ale także historią wykpiwającą nas samych oraz czasy, w których żyjemy.

"Dużo w tej inscenizacji jest przeróżnych cytatów, aluzji, nawiązań, i to nie tylko do współczesności. Na widzów czekają liczne niespodzianki. Warto zwrócić uwagę także na analogie i nawiązania do »Kabareciku« Olgi Lipińskiej, która zawsze demaskowała wojnę polsko-polską" - pisał Marek Kujawski z portalu teatrdlawas.pl. O spektaklu pisała też Hanna Karolak z "Gościa Niedzielnego": "Czerwono-biały plakat, czerwony kostium Rejenta i biały Cześnika sugerują, że dzieli nas nie tylko legendarny mur graniczny, tu: rozpadający się drewniany płot, ale model życia, kreowany przez zawiści, fałszywe ambicje, rozdętą pychę, przykryte hipokryzją i pseudopatriotyzmem".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Zemsta" Aleksandra Fredry
  • spektakl Och-Teatru
  • reżyseria: Waldemar Śmigasiewicz, obsada: Cezary Żak, Wiktor Zborowski, Artur Barciś, Zofia Zborowska, Michał Piela, Wojciech Pokora, Viola Arlak, Adam Serowaniec, Otar Saralidze
  • Teatr Wielki
  • 4.11, g. 17.30 i 20.30
  • bilety: 30-120 zł