Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Życie jest nowelą

Teatr 21, w którym występują osoby z zespołem Downa i autyzmem, pokaże w Zamku swoje dwa spektakle. 22 września "Upadki. Odcinek 2" w reżyserii Justyny Sobczyk otworzą tegoroczną edycję projektu "5 Zmysłów".

. - grafika artykułu
"Upadki", fot. M. Ankiersztejn

Teatr 21 powstał blisko 11 lat temu. I od początku jego realizacje nie pozostawiają widza obojętnym. Bo, jak podkreśla to w wielu wywiadach jego założycielka Justyna Sobczyk, jedni są zachwyceni, a inni zakłopotani, bo nie wiedzą, czy na przykład mogą się śmiać. - Osoby z zespołem Downa też mają poczucie humoru! Grunt, by śmiać się z ich żartów, a nie ich niepełnosprawności - zaznaczyła reżyserka w rozmowie dla portalu Ngo.pl.

Na początku grupa, którą tworzą przede wszystkim uczniowie i absolwenci Zespołu Społecznych Szkół Specjalnych "Dać Szansę" w Warszawie, pracowała wyłącznie nad szkolnymi jasełkami, ale z czasem zaczęła również realizować spektakle autorskie. Przełomem dla Teatru 21 okazał się 2009 rok, kiedy aktorzy zagrali gościnnie w warszawskim Teatrze Dramatycznym. Obecnie zapraszani są na różne festiwale teatralne i jeżdżą po całej Polsce. A od ubiegłorocznej edycji Brave Festival we Wrocławiu dostają również za swoją pracę wynagrodzenie.

Kupić miłość

Wspomniany wątek - wynagradzania za pracę w teatrze, które jak przyznaje reżyserka, jest dla aktorów Teatru 21 niezwykle nobilitujące - został przeniesiony do spektaklu "Upadki. Odcinek 2". Jest to druga część miniserialu traktującego o marzeniach, które chcieliby spełnić. W "Upadkach" aktorzy parodiują wyobrażenie o bogactwie. Ubrani w złote stroje rozrzucają banknoty i powtarzają, że "człowiek bez pieniędzy jest nikim". "Sobczyk razem z zespołem podśmiewa się z wyobrażenia o wielkim sukcesie ich teatru, za którym nie idą żadne ogromne profity. (...) Zbawienna jest za to autoironia samych twórców, którzy potrafią się śmiać z samych siebie. I nie mówię tu tylko o Swendzie po raz kolejny zaznaczającym, że grywa w »Klanie«. Istotne jest też podkreślenie faktu, że członkowie Teatru 21 wcale nie są wolni od czysto ludzkich przywar" - pisze o spektaklu w portalu Teatr dla Was Szymon Spichalski.

"Upadki" zaprezentowane zostaną w Zamku 22 września w ramach cyklu Teatr Powszechny. Spektakl otworzy także tegoroczną edycję projektu "5 Zmysłów".

Herbata i uczucia

Wydarzeniem towarzyszącym projektowi "5 Zmysłów" będzie także drugi spektakl w reżyserii Justyny Sobczyk, który pokazany zostanie w Zamku 24 września. "Klauni, czyli o rodzinie" kończy wspomniany miniserial Teatru 21. W poprzednich odcinkach mowa była o miłości, braku pracy czy pieniędzy. W spektaklu "Klauni" z kolei aktorzy opowiedzą o domu i rodzinie - tej, którą tworzą jako grupa i tej, którą chcieliby mieć. - Chcemy zwrócić uwagę na to, że (w mieszkaniach treningowych) uczy się prasowania, picia herbaty czy robienia śniadania, ale czasem nie zwraca się uwagi na inne ważne tematy, jak uczucia, interakcje - wyjaśniała przed premierą spektaklu, na antenie TVP Info Dagna Dąbrowiecka, producentka przedstawienia.

Inicjatorem stworzenia tego teatralnego serialu jest Piotr Szwend, aktor Teatru 21 znany z telenoweli "Klan".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • z cyklu Teatr Powszechny:
  • 22.09, g. 19 - spektakl "Upadki. Odcinek 2", reż. Justyna Sobczyk, Teatr 21
  • 24.09, g. 18 - spektakl "Klauni, czyli o rodzinie. Odcinek 3", reż. Justyna Sobczyk, Teatr 21
  • Sala Wielka CK Zamek
  • bilety: 15 zł (normalne) i 10 zł (ulgowe)