Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Otello i Kuba Rozpruwacz, czyli opera na ekranie

Już od października Nowe Kino Pałacowe zaprasza wszystkich melomanów na transmisje na żywo ze słynnej The Metropolitan Opera. 

. - grafika artykułu
"Trubadur" Giuseppe Verdiego. Fot. materiały prasowe

Transmisje radiowe z Metropolitan Opera w Nowym Jorku to najstarszy na świecie, kontynuowany od 1931 roku cykl audycji poświęcony muzyce klasycznej. I to właśnie one stały się inspiracją dla pomysłodawców przedsięwzięcia "The Met: Live in HD". Dziś na tego typu wydarzenia zapraszają także inne znane instytucje, ale to właśnie nowojorska scena była ich prekursorem i tak naprawdę tylko ona realizuje je na tak wielką skalę. - Met to dzisiaj operowa fabryka, a jej pracownicy pieszczotliwie nazywani są armią. Teatr ma w swoim repertuarze kilkadziesiąt tytułów - od klasyki po dzieła współczesne. Gra blisko 250 monumentalnych spektakli w roku. Wszystko to wymaga precyzyjnej organizacji pracy, dlatego też repertuar oraz obsady planowane są z około pięcioletnim wyprzedzeniem - wyjaśniają organizatorzy.

W tym sezonie widzowie w ponad 70 krajach, w tym również w Polsce (m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Katowicach, Łodzi, Lublinie, Wadowicach oraz oczywiście w Poznaniu), zobaczą aż 11 spektakli (w tym 10 na żywo). Grudniowa propozycja jest bowiem jubileuszową retransmisją spektaklu "Zaczarowany flet" Wolfganga Amadeusa Mozarta. Opera ta transmitowana była dokładnie dziesięć lat temu, ale wówczas pokazywano ją wyłącznie na terenie Stanów Zjednoczonych.

Sezon w pierwszym tygodniu października zainauguruje natomiast transmisja "Trubadura" Giuseppe Verdiego w reżyserii Sir Davida McVicara. Opera powstała do tekstu włoskiego autora librett Salvadore Cammarano. Jej premiera odbyła się w 1853 roku i od razu zyskała przychylność widzów na całym świecie. To klasyczna historia dwóch braci zakochanych w jednej kobiecie. Z niełatwą partią Leonory zmierzy się rosyjska śpiewaczka Anna Netrebko, a jej ukochanym będzie wschodząca gwiazda nowojorskiej sceny, czyli Yonghoon Lee. Orkiestrą pokieruje maestro Marco Armiliato.

Dzieło Verdiego zobaczymy także w kolejnej odsłonie spotkań z Met Opera na ekranie, czyli 17 października. Będzie to premierowy pokaz "Otella" w reżyserii Bartletta Sher. Ale wśród nowych tytułów pojawią się także: "Lulu" Albana Berga, której realizację powierzono awangardowemu artyście, jakim jest William Kentridge. Opera ta podobnie jak słynny "Turandot" Pucciniego, należy do dzieł dokończonych przez kogoś innego, dopiero po śmierci kompozytora. Tytułowa Lulu to "modliszka idealna", której wdziękowi nie potrafi się oprzeć żaden mężczyzna. Jej nierozwaga jednak pcha ją prosto w ręce Kuby Rozpruwacza. W postać głównej bohaterki wcieli się Marlis Petersen, znana widzom z występu w roli Zuzanny w "Weselu Figara". Za pulpitem dyrygenckim stanie dyrektor muzyczny nowojorskiej sceny - legendarny już James Levine. Maestro ten dyrygował pierwszą w historii transmisją w HD. 

W programie pokazów premierowych znalazły się jeszcze cztery  opery: "Poławiacze pereł" Georges'a Bizeta w reżyserii Penny Woolcock; "Robert Devereux" Gaetano Donizettiego w reżyserii Davida McVicara, który okrzyknięty został królem reżyserów operowych; "Elektra" Richarda Straussa, w której wystąpią niedoścignieni w swej profesji: Nina Stemme, Adrianne Pieczonka i Waltraud Meier, oraz "Manon Lescaut" Pucciniego, czyli dramat liryczny w czterech aktach. Met powierzyła jego realizację Richardowi Eyre, którego spektakl "Carmen" do dziś bije rekordy popularności, zarówno na scenie, jak i podczas transmisji. W tytułowej partii obsadzono sopranistkę Kristine Opolais, natomiast zakochanym w niej des Grieux będzie znany tenor Jonas Kaufmann. Warto dodać, że w dwóch wspomnianych spektaklach: "Poławiaczach pereł" oraz "Robercie Devereux", których transmisje zaplanowano na styczeń i kwiecień 2016 roku, pojawi się słynny polski baryton Mariusz Kwiecień.

Poza premierami w repertuarze widnieją jeszcze tak wielkie tytuły jak: "Tannhäuser i turniej śpiewaczy w Wartburgu" Richarda Wagnera w reżyserii Ottona Scenka; "Turandot" Giacomo Pucciniego oraz "Madame Butterfly", którego reżyserią zajął się Anthony Minghella. Wszystkie opery będą wykonywane w języku oryginału, z polskimi i angielskimi napisami. Każda transmisja poprzedzona zostanie prelekcją.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "The Metropolitan Opera: Live in HD"
  • Nowe Kino Pałacowe, CK Zamek
  • najbliższa transmisja: "Trubadur" Giuseppe Verdiego
  • 3.10, g. 18.40
  • bilety: 40-60 zł, karnety: 400-600 zł