Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Kierunek: Golęcin

Wiosny w centrum miasta ciągle nie widać, ale na Golęcinie robi się już gorąco. W poniedziałek w Centrum Zjawisk Teatralnych startuje trzecia odsłona spotkań teatralnych. 

. - grafika artykułu
fot. materiały organizatorów

- Celem spotkań na Golęcinie jest integracja kilku pokoleń pasjonatów teatru - mówi Ewa Tetlak, kostiumograf, współtwórca wydarzenia. - To propozycja dla wszystkich ludzi chcących spotkać się we wspólnym działaniu i zdobyć umiejętności przydatne na co dzień - dodaje.

W tym roku w ramach III odsłony Teatralnego Golęcina zaplanowano cztery rodzaje warsztatów. Wszystkie skoncentrowane są wokół pojęcia pamięci. Poprowadzą je m.in. Katarzyna Klebba, Małgorzata Walas-Antoniello, Jacek i Alicja Hałasowie, Karolina Kontschyts-Jasik oraz Liliana Kortus. - Podczas warsztatów teatralnych prowadzone będą: elementy dramy, praca ze słowem i tekstem, budowanie dialogu, elementy emisji głosu, ruchu scenicznego, praca z rekwizytem i obiektem teatralnym. Warsztaty tańca natomiast pozwolą poczuć specyficzną energię tańca wirowego, korowodowego, odkryć zapomniane techniki taneczne, poznać wspólną tradycję posługując się pozawerbalnym językiem ciała. Ruch-Qigong to będzie cykl ćwiczeń, który pozwala żyć w lepszym zdrowiu, a zainteresowanym budową lalek teatralnych umożliwia bezpośrednią analizę ruchu człowieka - wyjaśnia Ewa Tetlak.

Warsztaty odbywać się będą w międzypokoleniowych grupach, raz na tydzień w maju i czerwcu. Zależnie od rodzaju zajęć cykle trwają od 3 do 6 dni. Umiejętności aktorskie, muzyczne, taneczne nie są wymagane. - Zapraszamy do wszystkich aktywności, które zwiększają świadomość siebie i swojego ciała i mają wpływ na naszą kondycję fizyczną i psychiczną. Czy istnieje zależność miedzy kondycją ciała a historią naszego życia? Czym są dla nas rytuały, tradycja, nasze osobiste i wspólne ślady przeszłości? Chcemy wspólnie "przerobić" w sobie te tematy, przybliżyć uczestnikom techniki, które w teatrze wspierają w pracy aktora, tancerza, twórcę lalek teatralnych, a wszystkim innym mogą posłużyć w codziennym życiu - tłumaczy organizatorka.

W programie wydarzenie są także otwarte pokazy teatralne artystów związanych z Poznaniem i Bytomiem. Każdy z nich prezentuje inną formę teatralną. Pierwsza prezentacja, czyli "Czym jest prawda" odbędzie się 10 czerwca. To spektakl dyplomowy Dobrawy Deczkowskiej, który jest efektem współpracy absolwentki UAP z Januszem Stolarskim. Powstał z inspiracji powieścią Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata".

Kolejno zobaczymy jeszcze "Perpetuum mobile", czyli trzy etiudy adeptów sztuki z Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, PWST w Krakowie i UAP: "Tuż przed snem" Agaty Jędrzejczak i Agnieszki Krauze, "Przeczucie" Dominiki Gryz i Mirandy Walczak oraz "Wyprawa" Omara Karabuluta i Justyny Przybylskiej. Oprócz tego w programie znalazły się również "Rogi, czyli dylematy Arlekina" - spektakl dyplomowy Kai Gawrońskiej, będący odwołaniem do włoskiej komedii dell'arte oraz "IXXI la lotta continua" w reżyserii Bartłomieja Raźnikiewicza. Twórcy spektaklu podkreślają, że impulsem do jego powstania były wydarzenia z 11 września 2001 roku. Ale jego istotą jest "zrozumienie samego siebie oraz tego, kim możemy się stać w obliczu zagrożenia". Pokazy odbędą  się w hali teatralnej lub na jej dziedzińcu.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • III edycja Teatralnego Golęcina
  • 8.05-22.06 i 9.09
  • Centrum Zjawisk Teatralnych (ul. Golęcińska 9)
  • zapisy: 501 776 630, asocjacja2006@ gmail.com