Kultura Poznań.pl

Teatr

opublikowano:

Janda o tolerancji

Zdaniem Mike'a Urbaniaka "jeśli teatr jest jeszcze w stanie zmieniać ludzi, Matki i synowie na pewno to robią". Głośny spektakl w reżyserii Krystyny Jandy zaprezentowany zostanie gościnnie 20 marca w Teatrze Wielkim. 

.
fot. K. Chmura/materiały organizatora

Światowa premiera sztuki "Matki i synowie" Terrence'a McNally'ego odbyła się w 2013 roku w Bucks County Playhouse w Pensylwanii. Rok później spektakl w reżyserii Sheryl Kaller trafił na Broadway, zyskując uznanie publiczności i krytyków. Po sztukę amerykańskiego dramaturga sięgnęła również Krystyna Janda. - Moim zdaniem ten tekst jest potrzebny. Ma założenie, tezę. Jest do bólu społeczny - opowiadała o tytule na antenie radiowej Dwójki reżyserka.

Główną bohaterką sztuki McNally'ego jest Katharine Gerard (w tej roli pojawi się na scenie sama Janda), matka Andre, który był gejem i umarł na AIDS. Kobieta po latach odwiedza Michaela (gra go Paweł Ciołkosz), byłego partnera swojego syna. Chce oddać mężczyźnie pamiętnik Andre, którego przez ten czas nie miała odwagi przeczytać. Michael ułożył sobie na nowo życie. Ma męża Willa, z którym wychowuje w Nowym Jorku kilkuletniego syna. - Moja postać to osoba, która absolutnie na nic się nie zgadza. Jest przeciwko wszelkim unormowaniom prawnym na te tematy - wyjaśniała Janda w audycji. A co myśli o Katharine Antoni Pawlicki, sceniczny Will? - Sama mieszka w Teksasie i ma nie tyle konserwatywne poglądy, co właściwie żyje w takim swoim ograniczonym świecie. Nie rozumie, dlaczego syn wyjechał z domu jak miał osiemnaście lat... Uważa, że ją zawiódł, że był odmieńcem, zaraził się dziwną chorobą jaką jest gejostwo - mówił na antenie.

Zdaniem krytyków bardzo dobrze się stało, że Krystyna Janda podjęła temat LGBT, bo jako społeczeństwo nie jesteśmy otwarci na różnorodność. W recenzjach spektaklu możemy przeczytać, że "jest przestrogą przed tym, co może się stać, gdy przestaniemy ze sobą rozmawiać...", ale też "pokazuje, do czego może doprowadzić skrajny upór i brak tolerancji".

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Matki i synowie" Teatru Polonia - spektakl gościnny
  • reżyseria: Krystyna Janda
  • Teatr Wielki
  • 20.03, g. 17.30 i 20
  • bilety: od 30 do 140 zł
  • organizator: agencja Gruv Art 
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów. Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku, zmień ustawienia swojej przeglądarki.