Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Jak wygląda prawdziwa wolność?

Jeden z najważniejszych reżyserów młodego pokolenia - Paweł Passini - mierzy się z muzyczną legendą. Jego głośny spektakl "Morrison/Śmiercisyn" zobaczymy 21 kwietnia w Sali Wielkiej CK Zamek.

. - grafika artykułu
Fot. Rafał Mielnik

Passini w ostatnich latach zafascynował się teatrem lalek, czego wyrazem jest m.in. ten spektakl - zrealizował go z Opolskim Teatrem Lalki i Aktora.

Rocznik 1977. Reżyser teatralny, twórca i dyrektor lubelskiego neTTheatre, pierwszego na świecie teatru internetowego. Na koncie ma m.in. prestiżową nagrodę im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera przyznaną właśnie za spektakl "Morrison/Śmiercisyn".

"Passini wielokrotnie mierzył się w swych spektaklach z legendą i historią wielkich artystów, m.in. Wyspiańskiego, Pucciniego, Kantora, Białoszewskiego. Teraz przyszedł czas na Jima Morrisona. I po raz kolejny mamy do czynienia ze spojrzeniem jednocześnie na i ponad biografię twórcy. Passini bada mity narosłe wokół artystów, ale również wyciąga ich z grobów i karze mierzyć się ze współczesną rzeczywistością" - czytamy o spektaklu. "Ze znaną sobie skłonnością do demitologizacji, reżyser podkreśla, że chciał zająć się następującymi pytaniami i problemami: Gdzie mieszka Czarnoksiężnik z krainy U.S.? Jak wygląda prawdziwa, ostateczna wolność? Co stanie się z marionetką, która odetnie się od sznurków?" - piszą twórcy.

Obok zespołu opolskiego teatru: Aleksandry Mikołajczyk, Marioli Ordak-Świątkiewicz, Zygmunta Babiaka, Łukasza Bugowskiego, Krzysztofa Jaroty oraz Miłosza Koniecznego - w spektaklu Passiniego grają także Helena Sujecka i Sambor Dudziński (w roli Jima Morrisona) oraz młoda aktorka Beata Kucharska i artyści z grupy neTTheatre.

Bardzo ważną rolę odgrywa w nim muzyka. Brzmią oryginalne aranżacje kawałków The Doors, a w ich tekstach można spróbować odnaleźć klucze do interpretacji całości. "Dudziński w rolę Morrisona włożył cały swój talent muzyczny i wokalny, dawne wyniesione jeszcze ze szkoły we Wrocławiu, umiejętności lalkarskie oraz szaleństwo człowieka wychowanego w rodzinie artystycznej. I jeszcze tę wyjątkową wrażliwość i kruchość, charakteryzującą tylko najwybitniejszych" - pisał w felietonie dla Przekroju Maciej Nowak.

Spektakl zdobył mnóstwo nagród i wyróżnień, Oprócz nagrody im. Konrada Swinarskiego dla Pawła Passiniego - m.in. Złotą Maskę i tytuł Spektaklu Roku 2013. "Morrison/Śmiercisyn zanurza widzów w onirycznym, spowitym czerwienią, niedosłownym wizualnie i tekstowo świecie. To półtorej godziny zawieszenia pomiędzy narkotycznym snem a jawą, to podróż w czasie, badająca cienką granicę pomiędzy życiem i śmiercią. Break on through to the other side!" - piszą twórcy. I brzmią bardzo przekonująco.

Sylwia Klimek

  • "Morrison/Śmiercisyn" Opolskiego Teatru Lalki i Aktora
  • reż. Paweł Passini
  • 21.04, g. 20
  • Sala Wielka CK Zamek
  • bilety: 35 i 45 zł