Kultura w Poznaniu

Teatr

opublikowano:

Dla kogo "Marcinek"?

W tym roku już po raz 17. w auli I Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu teatry szkolne z całej Polski powalczą o miano najlepszego.

. - grafika artykułu
"Dziób w dziób" Teatru Z Jednej Gliny prezentowany podczas ubiegłorocznej edycji, fot. materiały organizatorów

Poznański Festiwal Teatrów "Marcinek" powstał nie tylko po to, aby umożliwić młodym prezentację ich przedsięwzięć artystycznych, ale także, by pogłębiać ich praktyczną wiedzę o sztuce teatralnej. - Oprócz spektakli proponujemy naszej młodzieży spotkania warsztatowe z ludźmi teatru, zawodowymi aktorami, choreografami, scenografami, reżyserami, teatrologami. Chcemy dać szansę młodym amatorom teatru na rozwinięcie skrzydeł, zachęcić ich do dalszej twórczej pracy i ciągłego rozwoju - wyjaśniała przy okazji ubiegłorocznej edycji Alina Chojnacka, dyrektor Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

W tym roku dla młodzieży zorganizowano dwa wykłady: "Rytuał i teatr - czyli świat zaszyfrowany", który zaprezentuje prof. Jacek Wachowski, i "Teatr i laboratorium" autorstwa prof. Grzegorza Ziółkowskiego. Oba odbędą się w piątek w godzinach przedpołudniowych. Po nich organizatorzy zapraszają na warsztaty aktorskie prowadzone przez Annę Balcerzak, aktorkę i wieloletniego pedagoga teatralnego w szkole PAPA.

O g. 17 oficjalnie PFTM zainauguruje pokaz monodramu Janusza Stolarskiego. Jego "Orfeusz i Eurydyka" powstał z inspiracji poematem, który Czesław Miłosz stworzył po śmierci swojej drugiej żony Carol. To spektakl multimedialny, w którym twórcy - oprócz Stolarskiego to Tomasz Jarosz (videomaker) i Patryk Lichota (kompozytor i muzyk) - używają nowoczesnych środków artystycznego wyrazu, bliskich i zrozumiałych współczesnemu odbiorcy.

Sobota i niedziela natomiast to dni prezentacji konkursowych, które zakończą się ogłoszeniem werdyktu jury. Zespoły tradycyjnie oceniać będzie grono osób, które zajmują się teatrem zawodowo. W tym roku Zespół Rady pod przewodnictwem prof. Ewy Guderian-Czaplińskiej zdecydował, że o statuetkę "Marcinka" powalczy 13 zespołów z całej Polski, m.in. z Nowej Soli, Piły, Złotowa czy Nowogardu. Wśród grup walczących o zwycięstwo są także reprezentanci z Poznania i okolic: m.in. Teatr Pomelo z Publicznego Liceum Ogólnokształcącego Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza, który wystąpi ze spektaklem "Burza" w reżyserii Przemysława Chojęty, aktora poznańskiego Teatru Polskiego. A także Teatr CYK z Gminnego Ośrodka Kultury "Sokół" w Czerwonaku, który pokaże spektakl "Mój niepokój ma przy sobie broń" w reżyserii Anny Rozmianiec.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • XVII Poznański Festiwal Teatrów "Marcinek"
  • I LO w Poznaniu im. Karola Marcinkowskiego (ul. Bukowska 16)
  • 10-12.03