Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Siedem priorytetów, miliony dotacji

127 projektów kulturalnych wesprze Miasto Poznań w 2015 roku - taki jest efekt zakończonych właśnie konkursów dotacyjnych. Duże powody do radości mają organizacje związane z Łazarzem, gdzie w tym roku ulice zapełnią się wydarzeniami.

Po zakończonym w połowie stycznia konkursie na projekty artystyczne i współpracę zagraniczną, na początku lutego rozstrzygnięte zostały trzy kolejne, z priorytetów:

  • edukacja / przestrzeń publiczna,
  • projekty wydawnicze
  • pamięć historyczna / 1050-lecie Chrztu Polski.

Łazarz wyjdzie na ulice

- Tegoroczną ciekawostką jest fakt, iż w każdym z trzech ostatnich konkursów najwyższą ocenę uzyskały projekty związane z osiedlem Św. Łazarz - mówił pełniący obowiązki dyrektora Wydziału Kultury Marcin Kostaszuk. Komisja "edukacyjno-przestrzenna" najwyżej oceniła pomysł "Włącz Łazarz - Otwarta Strefa Kultury", zgłoszony przez Fundację Zielonej Przestrzeni. Idea Strefy narodziła się oddolnie, podczas spotkań łazarskich społeczników w dawnym budynku Hortexu przy ul. Głogowskiej.

- Ciesze się zwłaszcza z oddolnych inicjatyw, które włączają mieszkańców. Ci którzy działają, wciągają następnych - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta. - Jako miasto będziemy wspierać rewitalizację poprzez kulturę - zapowiedział Wiśniewski. - Chodzi o to, aby na bazie miejskich pustostanów i przestrzeni publicznej tworzyć miejsca dla kultury. Te miejsca tylko czekają na coś takiego - dodał natomiast Łukasz Trusewicz z Galerii Raczej, która jest jednym z partnerów zywcięskiego projektu dla Łazarza. 

Za sprawą dotacji (w wysokości 26 tysięcy złotych), w pierwszej połowie maja odbędzie się cykl wydarzeń artystycznych i warsztatów na ulicach Łazarza. Będą wystawy sztuki współczesnej, wycieczki po warsztatach rzemieślników oraz koncerty.

W tym samym konkursie dotacje uzyskały kolejne trzy projekty z tego rejonu: Łazarska Platforma Artystyczna przy klubie Krąg, Galeria Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików oraz festyn w Parku Wilsona.

Historia na rockowo

Popularyzacja pamięci historycznej, zwłaszcza wśród młodych poznaniaków, stała się w tym roku jednym z celów festiwalu muzycznego LuxFest, który odbędzie się na początku października w Arenie i poraz pierwszy: w łazarskim Parku Kasprowicza. Podczas festiwalu, który otrzymał dotację w wysokości 180 tysięcy złotych, odbędzie się specjalny koncert z utworami poświęconymi Powstaniu Wielkopolskiemu. LuxFest w tym roku odbędzie się także w Toruniu, gdzie jego organizację wsparły środki z budżetu obywatelskiego. - Będzie mnóstwo atrakcji, chcemy, aby ten festiwal był wydarzeniem dla całych rodzin - od dziadków przez rodziców, na dzieciach i wnukach kończąc - powiedział Robert Friedrich - znany muzyk, jednoocześnie organizator festiwalu.  

Najwyżej ocenionym projektem wydawniczym jest z kolei publikacja poświęcona Stefanowi Wojneckiemu, wielkiej postaci fotografii XX wieku. Przygotuje ją fundacja 9/11 Art Space z ul. Orzeszkowej 9/11 - oczywiście na Łazarzu. Kwota dotacji to 23,5 tysiąca złotych.

Wyboru zwycięskich ofert dokonały komisje złożone z trzech przedstawicieli Prezydenta Miasta Poznania oraz trzech reprezentantów organizacji pozarządowych. Prezydent Jacek Jaśkowiak zaakceptował ich rekomendacje, nie wnosząc żadnych korekt. W czterech konkursach Miasto Poznań przyznało 127 dotacji na kwotę 5 milionów 829 tysięcy złotych.

jg

Załączniki