Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Seryjni poeci: Roszak, Sonnenberg i Czaja

Gośćmi kolejnego spotkania z cyklu "Seryjni poeci" będą: Joanna Roszak, Ewa Sonnenberg i Michał Czaja. W najbliższy wtorek w Zamku.

. - grafika artykułu
Michał Czaja "Sfory"

Pretekstem do spotkania są trzy książki wydane przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną i Centrum Animacji Kultury w serii Biblioteka Poezji Współczesnej: "Sfory" Michała Czaji, "Tego dnia" Joanny Roszak oraz "Hologramy" Ewy Sonnenberg.

Wbrew dyskursom

Pierwszy z wymienionych tytułów, zdaniem Jakuba Skurtysa, krytyka literackiego, który na co dzień zajmuje się badaniem poezji najnowszej i modernistycznej, jest wyrazem nieufności autora wobec jakichkolwiek lewicowych dyskursów. "Lekturze Sfor towarzyszy wrażenie, jakby Czaja zrezygnował z walki z własnym tekstem, podmiotem i czytelnikiem na rzecz walki ze światem zewnętrznym, z rzeczywistymi problemami i konfliktami lub jeszcze szerzej: z rzeczywistością jako taką [...]" - pisze w swojej analizie tomu dla portalu ArtPapier Jakub Skurtys.

nikt nie poda mi nogi za którą mógłbym się ukryć jak kiedyś
gdy była to noga matki w windzie teraz każdy mój krok jest tylko mój
dlatego chodzę ostrożniej po nazwach ulic
*

Michał Czaja jest zwycięzcą kilku turniejów poetyckich i slamów. Swoje utwory (wiersze, prozę oraz teksty krytycznoliterackie) publikował m.in. w "Lampie", "Zeszytach Poetyckich", "Kofeinie Art-Zin", "Neurokulturze" czy "Wakacie", którego jest redaktorem. Zajmuje się krytyką literacką, jest współorganizatorem ogólnopolskiego festiwalu literackiego "Manifestacje poetyckie". Prowadzi zajęcia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego na kierunku kulturoznawstwo.

Wiersz dla jednej osoby

Joanna Roszak to poznańska poetka i badaczka literatury. Urodziła się i mieszka w Poznaniu, gdzie jak się przyznaje - na Cytadeli puszcza latawce. Do tej pory wydała m.in. takie tomy wierszy jak: "Tintinnabuli", "Lele", "Wewe" czy "Ladino". Jej zdaniem poezja wyraża się poprzez nawiązanie porozumienia pomiędzy "ja" i "ty", nadawcą i odbiorcą. Tak o swojej twórczości mówiła w jednym z wywiadów: "Ponieważ upewniłam się, że wiersz zawsze się pisze dla jednej osoby (choć później służy wielu), to zawsze jest ktoś, dla kogo wiersz i tak będzie zbyt zrozumiały i dla tego kogoś (przeciw niemu) staram się go skomplikować. [...]

od czasu do czasu umieramy tuż obok

wymiana mebli

zaległe podpisy na odwrocie zdjęcia

oczyszczanie z szumów starej piosenki

o niebo lepiej

o ziemię gorzej

dziś latawce nie polecą

mimo że na zewnątrz jasna noc

rzecz o banalności dnia **

Stypendystka tygodnika "Polityka" (2004), publikowała m.in. w serbskich czasopismach: "Liparze"oraz "Pro Femina", "Przeglądzie Polskim" w USA oraz "Odrze", "Toposie", "Literaturze na Świecie", "Res Publice Nowej" i "Nowych Książkach".

Poetka dociekliwa

Trzecią bohaterką wtorkowego spotkania w Zamku będzie Ewa Sonnenberg. Prof. Władysław Stróżewski napisał, że poezja zawarta w jej najnowszym tomie "Hologramy" jest nie tylko oryginalna, ale też bogata językowo i odkrywcza. "Poetka jest w świecie, czuje go wszystkimi zmysłami i na swój sposób rozumie go i interpretuje, a nawet tworzy, a równocześnie pozostaje sobą, w przeżyciach jedynej w swoim rodzaju o s o b n o ś c i, której zrozumieniu poświęci wiele swych dociekań" - pisał.

Okryłam płaszczem tę nagą dziewczynę
I wtedy ludzie wokół stali się nadzy
Nikt z nich nie przypuszcza jak tęskni za nią każda z ulic
Jak miasta widzą ją unosząc się na wysokość kształtu kraju
Pośrodku jej ciała płynie rzeka z wierszami
Poetą jest ten kto umie iść za nią
***

Poetka do tej pory opublikowała: "Hazard" w 1995 roku (otrzymała za niego nagrodę im. Georga Trakla), "Kraina tysiąca notesów", "Planeta", "Smycz" w 2000 roku, "Płonący tramwaj", "Lekcja zachwytu", "Pisane na piasku"/ "Written on send" , "Rok Ognistego Smoka" oraz "Wiersze zebrane" w 2014 roku. Jej utwory tłumaczone były m.in. na języki: angielski, francuski, węgierki, słoweński, macedoński, bośniacki czy ukraiński. Jest stypendystką Kultury Niezależnej w Paryżu, dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatką nagrody dla najlepszego poety festiwalu Ilinden/ Skopie w Macedonii oraz Nagrody Czterech Kolumn za całokształt twórczości.

Monika Nawrocka-Leśnik

* fragment z "wojna nie ma w sobie nic z kobiety" Michała Czaji

** fragment z "Tego dnia" Joanny Roszak

*** fragment z "Hologram Między Wymiarami" Ewy Sonnenberg

  • "Seryjni poeci": Ewa Sonnenberg, Joanna Roszak i Michał Czaja
  • 12.01, g. 18
  • Scena Nowa CK Zamek
  • wstęp wolny