Kultura w Poznaniu

Opinie

opublikowano:

Kierunek na meble

"Kierunek mebel", wystawa zorganizowana przez Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, nie tylko prezentuje najbardziej aktualne prace powstałe w katedrze meblarstwa, ale daje też świetny przekrojowy wgląd we współczesne myślenie o meblu. 

. - grafika artykułu
Wystawa "Office", fot. Aleksandra Nieścioruk

Widz ma niepowtarzalną okazję prześledzić od podstaw proces artystyczny kryjący się za gotowym sprzętem, a także docenić wpływ, jaki ma dobrze zaprojektowany mebel na jakość życia w określonej przestrzeni. Organizatorzy, tworząc prezentacje w kilku miejscach, doskonale wykorzystali potencjał wystawienniczy drzemiący w rozsianych po centrum miasta Miejskich Galeriach UAP. Każda z przestrzeni została poświęcona innej problematyce i zaaranżowana w odmienny sposób. Cztery ekspozycje, zebrane w całość, dają obraz kierunku, w którym zmierza współczesne projektowanie mebla. Są to wystawy: "Work in progress", "Office", "Kierunki współpracy" i "Simple is better".

W domu i w biurze

Najcenniejszy w wystawie "Kierunek mebel" jest moim zdaniem jej walor edukacyjny. Uczelnia artystyczna prezentuje kulisy swej pracy, dzięki czemu miłośnicy designu mają możliwość wglądu w różne etapy procesu projektowego. Szczególnie ciekawa na tym tle jest wystawa "Work in progress", gdzie prezentowane są, zazwyczaj niedostępne dla publiczności, zagadkowe, abstrakcyjne niemal, geometryczne formy - pierwsze próby i zarysy meblarskich koncepcji. Z prezentowanych szkiców, figur konstrukcyjnych, powstanie w przyszłości ostateczna forma mebla. Największa metrażem wystawa "Office" pokazuje z kolei dobrze zaaranżowaną, przyjazną przestrzeń biurową. Ukazane są tu działania ze wszystkich pracowni kierunkowych, a także projekty powstałe we współpracy z przedstawicielami przemysłu meblarskiego (NOTI, Norcospectra). Wystawę "Office" podzielono na cztery strefy: workspace, kitchen oraz chill out, zaś o jej wysokim poziomie świadczyć może fakt, że znaczna część z prezentowanych tu mebli to prace dyplomowe.

"Simple is better", najskromniejsza wystawa, pokazuje dążenie współczesnego meblarstwa do szeroko pojmowanego minimalizmu. Pokazane zostaje, jak sprzęt, po maksymalnym uproszczeniu, kieruje się w stronę specyficznego, formalnego wyrafinowania, w którym najistotniejsze stają się proporcja i zastosowany materiał. Wystawą pokazującą zależność między działaniami projektowymi a komercjalizacją produktu są "Kierunki współpracy". Publiczność ma okazję przekonać się, że finalny produkt, powstały na styku dydaktyki i świata biznesowego, zawiera w sobie trudności, jakie musi przejść designer na etapie produkcji przemysłowej.

Za szklaną ścianą

Główna zaleta całego przedsięwzięcia, ów walor edukacyjny, powstał jednak nie tylko dzięki wglądowi w pracę uniwersyteckiej katedry. Znaczną rolę odgrywa tu też ciekawa metoda prezentacji. Wystawy "Office" i "Kierunki współpracy" zaaranżowane są jak gotowe wnętrza. Otwarte przestrzenie wystawiennicze podzielone zostały na "pokoje" dzięki kolorom ścian, zastanym w galerii podwyższeniom, czy naklejonym na podłogę barwnym liniom, imitującym architektoniczny plan zamkniętych pomieszczeń.

Wszystkie aranżacje oddziela od ulicy jedynie szklana ściana witryn, dzięki czemu nawet przypadkowy przechodzień ma niemal całościowy wgląd we wnętrza - zaprojektowane ekspozycje. Wystawy dodatkowo same prowokują do takiego oglądu dzięki informacjom, które wypisano na szybach witryn. Dotyczą one myśli przewodnich, którym podporządkowana jest dana ekspozycja, zawierają też tytuły i autorów prac. Do bardzo udanej warstwy informacyjnej zaliczają się też, naklejone na wszystkie witryny, fragmentaryczne mapy Poznania z zaznaczonymi punktami pozostałych wystaw. Całość naniesiono w taki sposób, że szyby nie tracą nic ze swojej transparentności, dzięki czemu dochodzi do specyficznej immersji, wchłonięcia powstałych na uczelni projektów w rytm codziennego życia miasta... Wystawa jakby wrosła w jego tkankę, prezentując dzięki temu pośrednio swój lokalny, poznański i akademicki charakter. Warto, choćby przypadkiem, dać się wciągnąć w świat poznańskiego meblarstwa.

Aleksandra Nieścioruk

  • "Kierunek mebel" w Miejskich Galeriach UAP
  • "Work in progress", Galeria Designu UAP, ul. Wodna 24
  • "Office" Duża Scena UAP + witryna Małej Sceny UAP, al. Marcinkowskiego 28
  • "Simple is better" Galeria R20, ul. Ratajczaka 20
  • "Kierunki współpracy" Galeria Curator's Lab, ul. Nowowiejskiego 12
  • wystawy czynne do 7.09