Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Quadro dla Bramy Poznania

- To pierwsza inwestycja miejska uhonorowana tą nagrodą - mówił prezydent Ryszard Grobelny. - To rehabilitacja za Zamek Przemysła - skomentował Jacek Cenkiel, prezes UWI Inwestycje. Nagrodę Jana Baptysty Quadro za najlepszą realizację architektoniczną w 2013 r. przyznano twórcom Bramy Poznania ICHOT.

Fot. M. Malinowski - grafika artykułu
Fot. M. Malinowski

Nagrodę przyznano już po raz szesnasty i rzeczywiście, inwestycje realizowane przez Miasto Poznań nie były wcześniej jej laureatami. Brama Poznania ICHOT została zaprojektowana przez AD Artis Emerla Wojda sp.j. z Krakowa (Arkadiusz Emerla i Maciej Wojda). Statuetka Jana Baptysty Quadro powędruje więc pod Wawel.

Zwycięzcy architekci odebrali nagrodę z rąk prezydenta Ryszarda Grobelnego podczas oficjalnej uroczystości w poznańskim ratuszu. Miejsce nie jest przypadkowe. Nagroda J. B. Quadro nawiązuje do postaci wybitnego architekta epoki renesansu, autora przebudowy poznańskiego ratusza. Przyznawana jest (od 1998 r.) za realizacje architektoniczne, które idealnie wpisują się w krajobraz miasta stając się jego współczesnymi symbolami. W ubiegłych latach były to: zespół sportowo-rekreacyjny Malta; Pawilon nr 3a na MTP; Poznańskie Centrum Finansowe; Terminal pasażerski na Ławicy; Budynek Wydziału Matematyki UAM na Morasku; Stary Browar (za pierwszy i drugi etap); Centrum Wykładowe Politechniki Poznańskiej; Zaułek Piątkowski (zespół budynków mieszkalno-usługowych przy ul. Piątkowskiej); Sala koncertowa Akademii Muzycznej; City Park Poznań; Biblioteka Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM; Budynek Wydziału Prawa i Administracji UAM; Murawa Office Park; Pixel (budynek biurowy). Teraz dołączyła do nich Brama Poznania.

- Ten budynek jest rehabilitacją Poznania za Zamek Przemysła - mówił Jacek Cenkiel prezes UWI Inwestycje, głównego inicjatora i organizatora konkursu. - Architekci mimo, że pochodzą z Krakowa, miasta bardzo naznaczonego historią, nie zafundowali nam kolejnej kopii zabytku, jakiegoś drugiego Barbakanu. Stworzyli współczesny, funkcjonalny budynek, który wpisuje się w historyczne otoczenie - argumentował Cenkiel.

Mateusz Malinowski