Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Przyjaźń w cieniu wojny

Dwaj dziennikarze, Reinhard Bingener i Markus Wehner, przyjrzeli się relacjom Niemiec i Rosji w okresie poprzedzającym pełnoskalową wojnę na Ukrainie. Wyszedł z tego reportaż niepokojąco przypominający thriller polityczny. O szokujących ustaleniach autorów Moskiewskiego łącznika opowiedzą Mateusz Wiliński, Viktor Savinok oraz Dagmara Świerkowska-Kobus z Instytutu Zachodniego. I to już w poniedziałek 8 maja w Bibliotece Raczyńskich.

Dwóch mężczyzn i jedna kobieta siedzą na scenie, odbywa się spotkanie autorskie. - grafika artykułu
Reinhard Bingener, Markus Wehner i Kaja Puto podczas spotkania z pisarzami w siedzibie Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie, fot. FB Instytutu Zachodniego w Poznaniu

Od początku zbrodniczej rosyjskiej agresji z 2022 roku doniesienia medialne dotyczące relacji Niemiec i Rosji często koncentrowały się wokół Gazpromu. I to właśnie rola Gerharda Schrödera w rosyjskim koncernie, największym światowym dostarczycielu gazu ziemnego, stanowiła przyczynek dla śledztwa Bingenera i Wehnera. Książka Moskiewski łącznik. Sieć Schrödera i droga Niemiec ku zależności w swoim długim tytule zawiera precyzyjnie skonstruowane oskarżenie. Zdaniem autorów działania Schrödera, byłego kanclerza Niemiec, związane m.in. z lobbingiem na rzecz rosyjskiego sektora energetycznego, połączyły Niemcy i Rosję trudnymi do rozerwania więzami ekonomicznymi, które rzutowały na uzależnienie naszego zachodniego sąsiada od rosyjskiego gazu i ropy.

Reinhard Bingener i Markus Wehner naświetlają kwestię partnerskich relacji niemieckich biznesmenów i decydentów z Władimirem Putinem. Przypominają, że zaledwie kilka dni przed agresją były kanclerz Niemiec, nadal działacz SPD, został członkiem rady nadzorczej Gazpromu. Wcześniej zasiadł w zarządzie Rosnieftu (rosyjskiego giganta petrochemicznego). A jako szef Nord Streamu 2 AG doprowadził do budowy gazociągu z pominięciem Polski i krajów bałtyckich. Po wybuchu wojny Schröder jednoznacznie nie potępiał Putina (z którym współpracuje od 20 lat), nadal widział w nim wytrawnego gracza politycznego, który kieruje szeroko pojętym dobrem państwa. Niemiecki polityk i biznesmen kontynuował lukratywną współpracę z partnerem, który miał krew na rękach. "Moskiewski łącznik" miał istotny wpływ na politykę Niemiec wobec Rosji, która opierała się na współzależności.

W rozmowie z Michałem Gostkiewiczem przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski autorzy książki mówili o przyczynach niemieckiego zachłyśnięcia się Putinem - polityce naprawy relacji ze Wschodem, antyamerykanizmie oraz kompleksie II wojny światowej. Dziennikarze nie przebierali w słowach, choćby nazywając Schrödera "płatną marionetką i pionkiem Putina", który zinstrumentalizował wieloletnią przyjaźń dla własnych celów.

Poniedziałkowe spotkanie w Bibliotece Raczyńskich stanowi okazję do pochylenia się nad niewygodnymi faktami, które mówią o olbrzymim wpływie Rosji na niemiecką gospodarkę, politykę i kulturę. A co za tym idzie - na całą Unię Europejską. Kwestie okazują się niezwykle ważkie wobec kolejnych doniesień o współpracy niemieckich firm z Rosją okupująca część Ukrainy, spadku poparcia społeczeństwa niemieckiego względem sprawy ukraińskiej czy rezygnacji niemieckich koncernów ze wsparcia militarnego wojsk broniących się przed agresją.

Jacek Adamiec

  • Spotkanie z ekspertami Instytutu Zachodniego wokół książki Moskiewski łącznik. Sieć Schrödera i droga Niemiec ku zależności R. Bingenera i M. Wehnera
  • 8.04, g. 18.
  • Biblioteka Raczyńskich, Filia Sztuki, sala 5
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2024