Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Pollack o Polakach, Niemcach i Rusinach

Podobno na spotkaniach z nim realizm zawsze zwycięża. Gościem najbliższego spotkania z cyklu Zamek Reporterów będzie Martin Pollack. We wtorek w Sali Kinowej.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Austriacki dziennikarz, reporter i tłumacz. Studiował literaturę słowiańską i historię Europy Wschodniej w Wiedniu i Warszawie. Przełożył na język niemiecki m.in. wszystkie książki Ryszarda Kapuścińskiego, tłumaczył też Andrzeja Bobkowskiego i Mariusza Wilka. W 1987 roku rozpoczął pracę w niemieckim tygodniku "Der Spiegel", od ponad 15 lat jest wolnym strzelcem.

W 2007 roku Pollack otrzymał Nagrodę Literacką Europy Środkowej "Angelus" za książkę "Śmierć w bunkrze. Opowieść o moim ojcu". Autor przedstawia w niej historię swojej rodziny, koncentrując się na ojcu, który był oficerem SS. W jednym z wywiadów tłumaczył, że szukał powodów jego haniebnych czynów, ale żadnych odpowiedzi nie znalazł. W rozmowie z Michałem Montowskim dla portalu książka.net opowiadał: - Tak, to było normalne życie. To właśnie jest zagadka. To właśnie było tak okropne. Zdaję sobie sprawę, że oni byli zupełnie normalnymi ludźmi. To nie były jakieś potwory, psychopaci. Nie wątpię w to, że mój ojciec był uroczym człowiekiem, dobrym kumplem, byłby dobrym ojcem, ale z drugiej strony... kim on był? Z jednej strony prowadził normalne życie jako ojciec, kochanek mojej mamy, jako syn moich dziadków, był zapalonym alpinistą i myśliwym - on to wszystko bardzo lubił. Był towarzyski, lubił wypić. Spotykał się ze swoimi kumplami, siedzieli, pili, śpiewali. Z drugiej strony zrobił, czy też pozwolono mu zrobić to, co zrobił. To jest właśnie ta codzienność: on wychodzi ze swego domu i dokonuje zbrodni - mówił.

Oprócz wspomnianej pozycji Pollack napisał m.in. "Po Galicji. O chasydach, Hucułach, Polakach i Rusinach. Imaginacyjna podróż po Galicji Wschodniej i Bukowinie, czyli wyprawa w świat, którego nie ma", "Ojcobójca. Przypadek Filipa Halsmanna" czy zbiór reportaży "Dlaczego rozstrzelali Stanisławów" oraz "Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji" - książkę o wielkiej fali emigracji, która ruszyła z Galicji pod koniec XIX wieku, pchając w nieznane setki tysięcy Żydów, Rusinów, Słowaków i Polaków, którzy spragnieni byli lepszego życia. W październiku 2014 ukazał się jego kolejny esej - "Skażone krajobrazy", w którym pisze o miejscach masowych mordów.

Martin Pollack jest laureatem Nagrody im. Georga Dehio, Lipskiej Nagrody Książkowej na rzecz Porozumienia Europejskiego oraz Nagrody im. Karla Dedeciusa przyznawanej najlepszym tłumaczom literatury polskiej na niemiecki i niemieckiej na polski. W 2012 roku otrzymał także tytuł Ambasadora Nowej Europy.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Zamek Reporterów z Martinem Pollackiem
  • Sala Kinowa CK Zamek
  • 14.04, g. 18
  • Prowadzenie Jarosław Borowiec.
  • wstęp wolny