Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Pianista niejednoznaczny

Niebanalny, rosyjsko-francuski repertuar z XIX i XX wieku, a nade wszystko obecność Bertranda Chamayou powinny zachęcić melomanów do tłumnego przybycia na czwartkowy koncert Filharmonii Poznańskiej.

. - grafika artykułu
Bertrand Chamayou. Fot. Richard Dumas/Naive

Pochodzący z Francji Bertrand Chamayou należy do grona artystów na wskroś współczesnych i niejednoznacznych. W jego repertuarze znajdują się nie tylko utwory wchodzące do kanonu muzyki, ale również prawykonania muzyki najnowszej. Jego swoboda w doborze utworów jest znamienna, a wpływ na nią ma zadziwiająca, bogata wyobraźnia muzyczna. Talent muzyka odkrył jego rodak - pianista Jean-François Heisser, który później kształcił go w paryskim konserwatorium. Chamayou dość szybko piął się na drabinie kariery artystycznej, czego dowodem jest zdobyta w wieku 20 lat czwarta nagroda na prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Long-Thibaud. Dziś pianista gra z takimi orkiestrami jak London Philharmonic Orchestra, Orkiestrą Filharmoniczną Luxemburgu czy Deutsche Sinfonie Orchestrer; współpracuje z uznanymi dyrygentami, jak Pierre Boulez, Michel Plasson czy Stéphane Denève. To tylko namiastka jego sukcesu, bowiem zapraszany jest również na największe festiwale oraz nagrywa płyty dla najlepszych, światowych wytwórni.

Podczas czwartkowego koncertu w Auli UAM usłyszymy trzy utwory. Jako pierwszy - Uwerturę koncertową "Korsarz" op. 21. Hectora Berlioza. Niegdyś dzieło to należało do chętnie wykonywanych, dziś usłyszeć je można coraz rzadziej. "Korsarz" to utwór bardzo efektowny. Zmiany tempa, interesująca, żywa melodyka oraz szybkie zwroty "akcji" sprawiają, że dzieło to wydaje się bardzo sugestywne i obrazowe. W drugim utworze usłyszymy grę Bertranda Chamayou. "Koncert fortepianowy" G-dur Maurice'a Ravela jest przykładem doskonałej zgodności między formą utworu a emocjonalną treścią muzyki. Jak sam kompozytor przyznał, jego Koncert nawiązuje do tradycji muzyki klasycznej, jednak samo brzmienie utworu przypomina chwilami jazzowe standardy. W tym dziele odnajdziemy wszystko, co najlepsze w twórczości Ravela - bogactwo rytmiczne, doskonałą instrumentację oraz nutę humoru i ironii. Ostatni z prezentowanych utworów, II Symofnia Aleksandra Skriabina należy do okresu twórczości, w którym kompozytor dopiero tworzył swój muzyczny język. Niemniej warto wysłuchać artystycznych początków Skriabina, który w późniejszych latach, pod wpływem filozofii Nietzschego, ogłosił się mesjaszem muzyki.

Aleksandra Bliźniuk

  • 449. Koncert Poznański - Gwiazdy światowych estrad: Bertrand Chamayou - fortepian, Marek Pijarowski - dyrygent, Orkiestra Filharmonii Poznańskiej
  • Aula UAM
  • 21.01, g. 19
  • bilety: 20 zł