Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Olga i Amadeus

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus to marka sama w sobie. Warta polecenia tym bardziej, że za chwilę wyruszy z Poznania w swoje wielkie tournée.

. - grafika artykułu
Orkiestra Polskiego Radia Amadeus. Fot. Katarzyna Babka

O tym, na czym polega fenomen Orkiestry Amadeus przekonają się ci wszyscy, którzy w niedzielę wybiorą się do Auli UAM, by posłuchać koncertu "Romantyczne niepokoje". Znakomici poznańscy muzycy pod batutą Agnieszki Duczmal będą towarzyszyć Oldze Scheps, grającej na fortepianie. - Scheps to niezwykle utalentowana niemiecka pianistka, swoją karierę rozpoczęła w wieku 12 lat, wygrywając najważniejsze konkursy muzyczne dla młodych muzyków w Niemczech - mówi Stanisław Annusewicz, asystent dyrektora Orkiestry Amadeus. - W jej repertuarze znajduje się wiele klasycznych arcydzieł, jednak to jej interpretacje muzyki romantyzmu, a w szczególności dzieła kompozytorów rosyjskich i Fryderyka Chopina wywołują najwięcej wzruszeń i zachwytów - dodaje.

Obecność Scheps podczas poznańskiego koncertu nie jest przypadkowa. Amadeus lada dzień wyrusza w swoją wielką trasę koncertową po Niemczech. Muzycy mają w planach występy we wszystkich największych miastach naszych zachodnich sąsiadów. Zagrają m.in. w Hamburgu, Kolonii i Berlinie.

Co usłyszymy w Poznaniu, zanim zaprezentują najnowszy repertuar poza granicami kraju? "Canzona di barocco" Henryka Czyża, Serenadę C-dur op. 48 Piotra Czajkowskiego i Koncert fortepianowy f-moll, op. 21 Fryderyka Chopina. Ten ostatni w autorskim opracowaniu Agnieszki Duczmal. Styl Chopina jest rozpoznawalny już po kilku akordach, Czajkowskiego także nie sposób pomylić z nikim innym. Największym zaskoczeniem wieczoru może okazać się "Canzona di barocco", która "jest pastiszem, dla którego punktem wyjścia jest styl barokowy - skupiony, dostojny" - jak mówił o swoim dziele sam autor, Henryk Czyż. Napisał je na początku lat 80. ubiegłego wieku, już wtedy bawiąc się stylami i konwencjami w komponowaniu. Usłyszymy więc utwór z pogranicza przeszłości i teraźniejszości, żonglujący dorobkiem kilku muzycznych epok. "W kulminacji dochodzi do przełamania stylu, a w ostatnich taktach pojawia się w partii skrzypiec sekunda mała, która jest jakby podpisem kompozytora XX wieku" - zdradzał tajniki swego dzieła.

Z całą pewnością będzie to więc uczta dla prawdziwych melomanów, zaś dla osób na co dzień stroniących od filharmonii - okazja do zachwycenia się dziełami klasyków i tych, którzy z  klasyką woleli poflirtować, niż jej hołdować.

Anna Solak

  • Koncert Orkiestry Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, fortepian: Olga Scheps
  • 12.01, g. 18
  • Aula UAM
  • bilety: 15 i 25 zł