Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Offowa Główna

Czy sztuka musi być elitarna? Czy cieszyć się nią mogą tylko osoby o wysokim statusie społecznym? Program drugiej części projektu Off Opera potwierdza, że nawet te dziedziny sztuki powszechnie uznawane za elitarne można przenieść na offowy szlak, skonfrontować je z życiem codziennym, miejskim, ze spojrzeniem amatora, artysty, człowieka współczesnego.

. - grafika artykułu
Cykl warsztatów "Czyj taniec?", fot. Dawid Majewski

Organizator wydarzenia - Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury - łączy studentów, doktorantów i absolwentów poznańskich uczelni. Trzon zespołu tworzą Daniel Stachuła, Zuzanna Głowacka oraz Marcin Kluczykowski. Już od początku swojej działalności (jeszcze pod nazwą Opera Know-how) dali się poznać jako osoby otwarte na różne grupy społeczne (szereg eventów senioralnych, młodzieżowych), umiejące odczarować mało atrakcyjne miejsca w Poznaniu (wydarzenia organizowane były m.in. w pustostanach, na podwórkach i w pustych mieszkaniach) i społecznie zaangażowane (poprzednia edycja koncentrowała się na dwóch grupach kobiet - nauczycielkach i seniorkach).

Już od początku września organizatorzy podjęli akcję zbierania archiwalnych fotografii dzielnicy Główna. Prace zgromadzone przez mieszkańców i sympatyków tego miejsca staną się integralną częścią finałowej wystawy. Podczas tygodniowego cyklu Śpiewy historyczne // Poznań: Główna organizatorzy przygotowali trzy warsztaty, których końcowym efektem będzie multimedialna wystawa łącząca dźwięk, obraz oraz tekst. Na pierwszy warsztat zaproszona jest młodzież. Podczas zajęć młodzi poznaniacy stworzą muzyczno-teatralną narrację inspirowaną utworami Juliana Ursyna Niemcewicza. Ponadto uczestników Off Opery czekają warsztaty z zakresu etnografii dźwięku, podczas których wraz z Agatą Stanisz zbadają audiosferę dzielnicy Główna. Zgromadzony materiał stanie się podstawą kompozycji elektroakustycznej zaprojektowanej przez Ewelinę Chatłas i Karola Majerowskiego, a także bazą do stworzenia scenariuszy i tekstów scenicznych podczas warsztatów scenopisarskich z Dominiką Khalil.

Uczestnikiem projektu może być każdy. Wystarczy przesłać organizatorom zdjęcia dzielnicy Główna lub wziąć udział w warsztatach. Co w zamian? Otwarcie na Głównej multimedialnej wystawy dźwięku, obrazu i słowa, dostępnej dla wszystkich, a także wydanie broszury edukacyjnej, zawierającej fragmenty literackie, sceny dramatyczne, teksty programowe oraz fotografie z przeprowadzonych warsztatów.

Warto podkreślić, że równolegle z poznańską edycją wydarzenia projekt (w nieco zmienionej formie) odbędzie się także w Pobiedziskach.

Aleksandra Kujawiak

  • Off Opera "Ansambl | Wielogłos | Wielkopolska - Śpiewy historyczne // Poznań: Główna"
  • 10-24.09
  • wszystkie wydarzenia są bezpłatne

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018