Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

O sekretnym życiu szczęśliwych ludzi

Przed nami Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii. Tegoroczna edycja poświęcona będzie Kanadzie.

Bernard Adamus. Fot. mat. organizatorów - grafika artykułu
Bernard Adamus. Fot. mat. organizatorów

W najbliższy piątek, 14 marca rozpoczną się XXIV Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii, których organizatorem jest mający swoją siedzibę w zabytkowej kamienicy przy Starym Rynku 37, Dom Bretanii. Miejsce to cyklicznie przybliża zainteresowanym obszar i kulturę Bretanii, ale także inne regiony Francji, kraje celtyckie i frankofońskie. Tegoroczna edycja Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii poświęcona będzie francuskojęzycznej Kanadzie, a szczególnie - Quebekowi.

Z polskim akcentem

Zbliżające się wydarzenia zainauguruje koncert barda Montrealu, znanego quebeckiego piosenkarza polskiego pochodzenia - Bernarda Adamusa (14.03, g.20.00, Blue Note). ­"Życie w wielokulturowym Montrealu odznacza się mocno w jego twórczości, począwszy od muzyki, silnych wpływów bluesowych, jazzowo-folkowych, a nawet hip-hopowych, poprzez teksty inspirowane codziennością mieszkańców tego największego quebeckiego miasta. Adamus tworzy legendy miejskie, opowiadając z czułą ironią o ludziach, których specjalnością są kłopoty" - piszą organizatorzy. Artysta zadebiutował pięć lat temu płytą "Brun", która przyniosła mu nieoczekiwaną popularność. Na poznańskiej scenie zaprezentuje się po raz pierwszy wraz z zasiadającym za perkusją Ericiem Villneuve oraz grającym na gitarze Philippem Legault. W skład zespołu Adamus wchodzi także Dominic Desjardins.

Inwazja barbarzyńców

W programie wydarzenia znalazł się również przegląd filmów, a wśród nich m.in. komediodramat w reżyserii Denysa Armanda pt. "Inwazja barbarzyńców", czyli obraz wiwisekcji przeprowadzonej na środowisku dorosłego pokolenia buntowników lat 60-tych, której epicentrum stanowi szpitalne łóżko. Oprócz niego widzowie obejrzą film "Pan Lazhar" w reżyserii Philippe Falardeau, traktujący o algierskim imigrancie, który zostaje zatrudniony w szkole po samobójstwie innego nauczyciela. Oprócz płatnych projekcji w Kinie Muza zaplanowano także kilka darmowych seansów, na których zobaczyć będzie można m.in. film "Mój wujaszek Antonii" z 1971 roku, który uważany jest za najważniejsze dzieło w historii kanadyjskiej kinematografii (27.03), oraz "Sekretne życie szczęśliwych ludzi" (28.03), czyli słodko-gorzką opowieść o miłości, rodzinie i życiu we współczesnej Kanadzie.

Indianie Ojibway

Organizatorzy pomyśleli także o miłośnikach dalekich wypraw, dla których przygotowali spotkanie z Katarzyną Masin - archeolożką i podróżniczką, która opowie o swojej wyprawie do Kanady, spotkaniu z Indianami i ich życiu we współczesnym świecie (19.03). Po zaplanowanym spotkaniu odbędzie się także pokaz jej autorskiego filmu pt. "Indianie Ojibway", który będzie pierwszym odcinkiem dokumentalnego serialu - "Śladami rdzennych mieszkańców Kanady". Uczestnicy festiwalu udadzą się też w podróż do Kanady pachnącej żywicą, za sprawą spotkania z synami słynnego poznańskiego przyrodnika i podróżnika Arkadego Fiedlera.

Naleśniki ze śniegu

Poza tym tegoroczne Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii to także otwarte wykłady, które traktować będą o kanadyjskim kinie, ale także i historii osadnictwa francuskojęzycznego na kontynencie amerykańskim, kanadyjskich mniejszościach spoza Quebeku i ich codziennej koegzystencji ze wszechobecnymi anglofonami ("Jak się robi naleśniki ze śniegu, czyli o wspólnotach frankofońskich spoza Quebeku słów kilka"). Spotkaniom tym będą towarzyszyć zajęcia językowe - "Dźwięki i słowa, które zdradzają Quebekczyków, czyli jak przeprawa przez Atlantyk zmieniła pewien język". Warsztaty te poprowadzą specjaliści z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • XXIV Dni Kultury Francuskiej i Frankofonii
  • Dom Bretanii
  • 14-28.03