Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Na zewnątrz pudełka

Short Waves Festival odbędzie się już po raz 11. Tym razem mottem festiwalu jest hasło "Outside The Box", a w tegorocznym programie fokusowym popatrzymy w nieoczywistym kierunku - na Azję Południowo-Wschodnią. Wy też zanurzcie się w świecie fabuł, dokumentów, animacji, teledysków i eksperymentów.

.
fot. W Kadrze - Piotr Bedliński

Sam siebie nazywa najbardziej treściwym festiwalem krótkiego kina. I coś w tym jest, skoro każdego roku podczas sześciu festiwalowych dni odbywa się ponad 60 wydarzeń i wyświetlanych jest 300 filmów z całego świata, które przyciągają nawet 7 tys. miłośników krótkich form filmowych uczestniczących w pokazach. Te z kolei odbywają się w różnych, niekiedy nieoczywistych miejscach, bo poza salą kinową (pokazy konkursowe) będą to np. klub festiwalowy w House Szkolna (projekcje teledysków, a w piątek i sobotę DJ sety) i prywatne domy poznaniaków (sekretne domówki, doskonale przyjęte przez widzów już w poprzednich latach). Różnorodna jest też festiwalowa publiczność, dlatego w programie znajdą się także filmy dla dzieci, seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

- W drugą dekadę istnienia Short Waves Festival wchodzimy z przytupem - pielęgnując to, co lubicie - Konkurs Polski, International Competition, Random Home Cinema czy sekcję Dances with Camera, ale i odkrywając nowe i nieznane - zapowiadają organizatorzy.

We wspomnianym programie konkursowym twórcy filmowi powalczą w czterech kategoriach: Konkurs Międzynarodowy - otwarty na filmy z całego świata trwające do 30 min, Konkurs Polski - dedykowany wyłącznie krajowym produkcjom, Dances with Camera - wyjątkowy konkurs filmów tańca oraz Urban View, czyli przegląd filmów o architekturze i przestrzeni miejskiej. Pula nagród w konkursach wynosi 52 tys. zł, a o ich przyznaniu decyduje międzynarodowe jury oraz publiczność. Wszystkie filmy będą pokazywane w wersji z polskimi i angielskimi napisami, a filmy z sekcji Deaf Shorts, dla osób zainteresowanych tematyką niepełnosprawności, w tłumaczeniu na język migowy.

Na zaproszenie Short Waves Festival trzy programy filmowe w programie fokusowym - tym razem zorientowanym na Azję, przygotował kurator John Badalu. To łącznie 16 filmów twórców pochodzących z Kambodży, Filipin, Tajlandii, Malezji, Indonezji i Wietnamu. Zobaczymy je podzielone na trzy kategorie: Southeast Asian Delights, New Frontier oraz Sex, Myth & Family.

Prócz tego czekają nas pokazy specjalne i pozakonkursowe, m.in. filmów nominowanych do Oscarów czy Europejskiej Nagrody Filmowej, spotkania i inspirujące rozmowy z festiwalowymi gośćmi oraz dwa panele: Film Art Outside the Box, czyli dyskusja o nowych praktykach kuratorskich i Short and to the point: Film Criticism - rozmowa o krytyce filmowej w branży krótkometrażowej, a dla prawdziwych kinomaniaków Brunch Filmowy, podczas którego będzie można poznać kuratorów europejskich festiwali. Zanurzcie się w świecie fabuł, dokumentów, animacji, teledysków i eksperymentów.

Anna Solak

  • Short Waves Festival 2019
  • 19-24.03
  • więcej informacji tutaj

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019