Kultura w Poznaniu

Sztuka

opublikowano:

Na wiosnę..."Druga jesień"

"Druga jesień" - kolejna wystawa zbiorowa inspirowana kolekcją dzieł Grażyny Kulczyk - poruszy tematy związane ze środowiskiem, jego wpływem na psychologię artysty oraz inspiracjami czerpanymi przez twórców z ekologii.

. - grafika artykułu
Hubert Czerepok, Lux Aeterna, 2011. Fot. mat. organizatorów

Ideą wystawy jest zaprezentowanie poszukiwań artystycznych twórców zajmujących się tematyką środowiska z dwóch okresów: lat 60. i 70. dwudziestego oraz początku dwudziestego pierwszego wieku. Ten pierwszy przedział czasowy jest istotny ze względu na rozwój awangardy oraz wykształcenia się w świadomości społecznej takich pojęć jak "etyka środowiskowa" oraz "głęboka ekologia". Z kolei w drugim zaistniała w świecie sztuki potrzeba krytycznej refleksji nad antropocentrycznym podejściem do ekologii.

Ekspozycja ukaże pozornie prosty temat w zupełnie zaskakujących koncepcjach artystycznych. Pojęcie pejzażu, przyrody w ogóle zostanie przedstawione w sposób nieoczywisty i innowacyjny. Natura w dziełach prezentowanych twórców stanie się swoistą pracownią artysty. Jak w przypadku Tima Knowlesa, którego prace malują drzewa. Artysta umieszcza pod wybranym drzewem sztalugę, a na niej papier. Do gałęzi przymocowuje pędzel namoczony w farbie. Gdy wiatr porusza gałęziami, drzewo maluje obraz.

Trzonem wystawy będą prace Karela Malicha. Czeski artysta za punkt wyjścia obrał w swej sztuce temat krajobrazu. Początkowo były to przedstawienia mocno upraszczane, jednakże w późniejszych pracach (artysta w tym roku obchodzi 91 urodziny) powraca do wspomnień swego otoczenia z czasów dzieciństwa. Obrazy stają się swoistą retrospekcją zapamiętanego otoczenia.

Na ekspozycję będą składać się również, wystawiane po raz pierwszy, konceptualne prace Węgra, Imre Baka. Realizacje Baka, Malicha oraz Rudolfa Sikory będą reprezentowały wcześniejszy okres. Natomiast dzieła współczesne na wystawie należeć będą do artystów urodzonych w latach siedemdziesiątych. Będzie można obejrzeć prace m.in. Brytyjczyka, Paula Chaneya, poruszającego w swojej twórczości temat napięć zachodzących pomiędzy marzeniami obrońców przyrody a czarnymi wizjami przyszłości kreowanymi przez surwiwalowców, a także Oscara Tuazona, który z kolei nawiązuje w swej sztuce do porażek zielonych.

Temat środowiska w znaczeniu miejsca podejmą prace takie jak wideo "Ekosystem" Huberta Czerepoka oraz filmy Szwajcarki, Siri Hermansen. Czerepok porusza problem wysiedlania górali z hal pasterskich (lata 60. XX w.) w celu utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego, natomiast Siri Hermansen bada możliwości współczesnych społeczeństw. W swoich filmach "Chernobyl mon amour" i "Land of freedom" pokazuje scenariusze alternatywnego rozwoju cywilizacji dotkniętych katastrofą.

Tytuł wystawy "Druga jesień" nie jest przypadkowy - został zaczerpnięty z powieści Wiktora Żwikiewicza o globalnym kryzysie wywołanym przez anomalie pogodowe. Natomiast sam Żwikiewicz zapożyczył ów tytuł z opowiadania Brunona Schulza.

Paulina Gwizdek

  • "Druga jesień"
  • Galeria Art Stations
  • wernisaż: 12.03, g. 19
  • wystawa czynna do 31.05
  • oprowadzanie kuratorskie: 28.03, g. 16
  • artyści: Imre Bak, Paul Chaney, Hubert Czerepok, Siri Hermansen, Tim Knowles, Karel Malich, Roman Signer, Rudolf Sikora, Oscar Tuazon
  • kuratorka: Agnieszka Pindera
  • wstęp wolny