Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Muzeum pełne piwa

Jeśli myśleliście, że piwo to pomysł czasów nowożytnych, to byliście w błędzie. Poznańscy archeolodzy odkryli w Sudanie liczne naczynia, w których przechowywano ten złocisty trunek. Wytworzył je przed tysiącami lat lud, o którym wiadomo niewiele ponad to, że lubił pić piwo. W Muzeum Archeologicznym właśnie ruszyła wystawa, na której można obejrzeć piwne znaleziska.

Fot. Muzeum Archeologiczne - grafika artykułu
Fot. Muzeum Archeologiczne

Zabytki prezentowane na nowej wystawie w Pałacu Górków pt. "Piwo w starożytnym Sudanie" są datowane od IV do VI wieku n.e. Większość z nich wykonali przedstawiciele społeczności postmeroickiej, która dla naukowców wciąż pozostaje mało znana. Do dziś zachowały się jedynie cmentarzyska kurhanowe, niektóre z nich z bardzo bogatym wyposażeniem.

W miejscowościach Es-Sadda, Saffi, Hagar el-Beida w Sudanie w latach 2003-2010 wykopaliska prowadzili archeolodzy z poznańskiego Muzeum Archeologicznego. W odkrytych grobowcach znaleziono pięknie dekorowane naczynia ceramiczne do przechowywania piwa. - Ówczesne piwo było jednym z podstawowych elementów diety - mówi dr Dobiesława Bagińska, kuratorka wystawy. - Było bardziej mętne i zawierało jedynie śladowe ilości alkoholu. Naczynia pełne trunku umieszczone wewnątrz kurhanów miały zapewnić zmarłym strawę w życiu pozagrobowym - wyjaśnia.

Ekspozycja prezentuje wszystkie aspekty związane z produkcją piwa. Oprócz naczyń są pokazane m.in. pozostałości archeobotaniczne, czyli fragmenty nasion sorga, z którego warzono piwo. Nie brakuje też szerszego spojrzenia na znaczenie piwa w kulturze starożytnego Sudanu. Ekspozycję dopełniają liczne fotografie, przedstawiające kulturę starożytnego i współczesnego Sudanu.

jg

  • Wystawa z cyklu "Bliskie spotkania z..." - Piwo w starożytnym Sudanie
  • kurator: Dobiesława Bagińska
  • Muzeum Archeologiczne
  • 15.10-15.12