Kultura Poznań.pl

Kultura

opublikowano:

Materiał z pierwszej ręki

Jerzy Ł. Kaczmarek komentuje tytuł tak: "Czytając zamieszczone w książce wywiady, można by ich treść skonstatować krótko i banalnie - to były ciekawe czasy". Spotkania wokół publikacji "Szczelbaczechowa 2. Lata 90. Tak zmieniali kulturę w Poznaniu" pod redakcją i ze wstępem Wojciecha Makowieckiego odbędą się 19 lutego w Arsenale i 27 lutego w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną. 

.
fot. Monika Nawrocka-Leśnik

Pierwsza część "Szczelbaczechowej", traktująca o Poznaniu artystyczno-towarzyskim lat 70./80. zeszłego wieku ukazała się w 2016 roku. Publikacja ma charakter gawędy, przyjaciele wracają w niej wspomnieniami do PRL-owskiej rzeczywistości, przypominając znane i nieznane miejsca, wydarzenia i postaci. Jej kontynuacja z kolei, jaką jest "Szczelbaczechowa 2. Lata 90. Tak zmieniali kulturę w Poznaniu" to relacje twórców, krytyków, menadżerów kultury i animatorów z przemian, jakie z ich udziałem wydarzyły się po transformacji ustrojowej.

Głos w "Szczelbaczechowej 2." zabrali przedstawiciele różnych artystycznych profesji, których łączy aktywne uczestnictwo w kulturze. Wśród nich są m.in. Hanna Rubas - dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania w latach 1992-1999, Michał Merczyński - twórca i szef Malta Festival Poznań, Grażyna Kulczyk - założycielka Galerii GK działającej w latach 1992-1998, Tomasz Szponder - twórca i właściciel Domu Wydawniczego Rebis, Zbigniew Theus - dyrektor CK Zamek w latach 90. oraz zastępca Teatru Nowego w latach 1997-2004,  Piotr Frydryszek - prezes Radia Merkury w latach 1991-2010 i Tomasz Janas - w latach 90. recenzent muzyczny poznańskiej "Gazety Wyborczej".

Czego się dowiadujemy z tych rozmów? Tego m.in. że "Galeria w garażu" - jak mówiono o instytucji, jaką prowadziła znana dziś kolekcjonerka i mecenaska sztuki Grażyna Kulczyk, była dla niej wówczas całym światem, czy że pierwszym skojarzeniem Tomka Janasa z muzycznym Poznaniem lat 90. jest Poznań Jazz Fair. Ponadto odkrywamy też m.in. gdzie szukano pieniędzy na szybko rozrastający się w latach 90. program Radia Merkury oraz w jakich klubach bywał - wówczas student - Michał Merczyński. - Jednym słowem w "Nurcie" działo się więcej niż w innych klubach studenckich. Oprócz dyskotek i koncertów były jeszcze kabarety. Ale tak generalnie pojęcie kultury studenckiej było już niestety tylko pojęciem. To też były dla mnie ciekawe lekcje, można powiedzieć: niemal badania w terenie... - wspominał Merczyński w rozmowie z Krzysztofem Szkuratem. 

Promocja książki, która adresowana jest do m.in. młodych animatorów dzisiejszego życia kulturalnego, socjologów i kulturoznawców, w którzy jak czytamy we wstępie "w tych relacjach mają materiał z «pierwszej ręki»" oraz panel dyskusyjny, w których udział wezmą Jerzy Ł. Kaczmarek i Roman Kubicki odbędzie się 19 lutego w Galerii Miejskiej Arsenał. Tydzień później z kolei spotkanie wokół nowej publikacji zaplanowano w Galerii Jerzego Piotrowicza Pod Koroną. Rozmowę poprowadzi wówczas jej redaktor Wojciech Makowiecki. A jego gośćmi będą: Piotr Frydryszek oraz Zbigniew Theus.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • Spotkanie wokół książki "Szczelbaczechowa 2. Lata 90. Tak zmieniali kulturę w Poznaniu" pod redakcją i ze wstępem Wojciecha Makowieckiego (Wydawnictwo Literackie Atena i Towarzystwo Jerzego Piotrowicza)
  • Galeria Miejska Arsenał, 19.02, g. 18
  • Galeria Jerzego Piotrowicza Pod Koroną, 27.02, g. 18
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019