Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

MALTA. Każdy ma swój początek

Nie należy patrzeć wyłącznie w przyszłość, gdyż wiedzę czerpiemy z historii.

"Memory", Living Dance Studio, fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
"Memory", Living Dance Studio, fot. materiały organizatorów

Z takim przesłaniem pozostawili mnie twórcy spektaklu "Memory", który opowiada o tym, jak ważna jest pamięć. Zwraca uwagę na tożsamość narodową, przynależność do grupy oraz to, że każdy z nas ma swój początek. Artyści skupili się na ważnym problemie, który dotyczy Chin - historii, a właściwie odwrocie od niej. Współczesny mieszkaniec najbardziej liczebnego kraju na świecie wychowany jest tak, by patrzył wyłącznie w przyszłość. Twórcy tego spektaklu twierdzą, że tak być nie powinno!

Artyści nawiązali do rewolucji kulturalnej w Chinach, którą zainicjował w 1966 roku Mao Zedong - ten sam, który ogłosił powstanie Chińskiej Republiki Komunistycznej. Lata 60. i 70. XX wieku były również czasem twórczego dorastania członków The Living Dance Studio - w spektaklu wykorzystali swoje własne wspomnienia i doświadczenia. Ich historia stała się nie tylko tworzywem teatralnym, ale także świadectwem dziejowym.

Aktorka grająca w spektaklu opowiedziała między innymi o tym, jak ojciec zapisał ją do szkoły tańca, w której uczono tylko dzieci rewolucjonistów. O tym, że szkoła ta uratowała ją przed pracą na wsi. Jej wspomnienia sięgały również momentu, w którym dostała od rodziców płaszcz w kwiaty. Bardzo się sobie w nim podobała, jednak kiedy poszła do szkoły, spotkała ją kara. Nauczycielka kazała jej napisać samokrytyczne wypracowanie. Musiała w nim wyjaśnić, jak jej strój wpływa na życie Partii. Kobieta, która zmieniła swoje imię na "Czerwony kwiat" uwielbiała "Balet rewolucyjny" i "Dziewczynę o białych włosach". Pewnie sama by tego nie powiedziała. Do zwierzeń tych zmusiła ją pytająca o wszystko młodsza Chinka, jej siostrzenica.

Artyści połączyli ze sobą stare animacje, archiwalne zdjęcia oraz wywiady. Do tego dodali taniec oraz teatr. Aktorki zbudowały fabułę na prostym dialogu, wykorzystując tylko maszynę do szycia oraz dwa wiadra z wodą. Te proste środki w połączeniu z piękną, dla nas orientalną, muzyką oraz swobodnym, niezwykle dopracowanym ruchem pozwoliły na czytelne i ciekawe przedstawienie procesu wspominania.

Monika Nawrocka

Napisz do redakcji: kulturapoznan@wm.poznan.pl

  • Memory, Living Dance Studio
  • obsada: Wen Hui, Li Xinmin
  • choreografia: Wen Hui
  • dramaturgia i projekcie wideo: Wu Wenguang
  • scenariusz: Wen Hui
  • muzyka: Wen Bin
  • animacje: Hao Zhiqiang
  • 6.07, 7.07, g. 18, Izba Rzemieślnicza
  • bilety: 35/25zł