Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Urodzinowy maj

Poezja, reportaż, literatura obyczajowa, fantastyka, biografie, książki dla dzieci. Jakże inaczej, jeśli nie czytając, biorąc udział w warsztatach, wystawach i spotkaniach z pisarzami, moglibyśmy wspólnie świętować 190. urodziny Biblioteki Raczyńskich?

. - grafika artykułu
fot. Poznan Film Commission

190 lat to słuszny wiek. Biblioteka Raczyńskich jednak wcale nie przypomina leciwej staruszki, bardziej żwawą nastolatkę, którą wprost rozpiera energia. Właśnie dlatego majowe obchody urodzin jednej z najbardziej znanych poznańskich instytucji kultury nie zamkną się w jednym ani nawet kilku dniach, lecz rozciągną się na cały miesiąc. W dodatku w doborowym towarzystwie. - Zapraszamy naszych Czytelników na spotkania o poezji, fantastyce, powieści obyczajowej, reportażu. Nie zabraknie też szerokiej oferty dla dzieci, a także okazji do lepszego poznania zbiorów Biblioteki - zdradza  Katarzyna Wojtaszak z Biblioteki Raczyńskich.

Świętowanie rozpocznie się  we wtorek 7 maja w towarzystwie poety, tekściarza, satyryka, konferansjera, aktora i Mistrza Mowy Polskiej Andrzeja Poniedzielskiego. - Spotkanie z tym obdarzonym wieloma talentami i niepowtarzalnym dowcipem artystą będzie okazją do usłyszenia kilku jego piosenek, a także wielu fraz, które nie tylko bawią, ale i dostarczają tematów do refleksji - zapewniają organizatorzy.

Jeśli chodzi o urodzinowych gości, na liście aż się roi od znakomitych nazwisk. Poznań odwiedzą z tej okazji pisarz kryminałów Jakub Ćwiek (9 maja); autorka powieści i kryminałów Ałbena Grabowska (10 maja); poetka, powieściopisarka, krytyk literacki i redaktorka pism literackich, autorka dziesięciu tomów wierszy, siedmiu tomów prozatorskich (w tym m.in. powieści dokumentalnej Kochana Maryniuchna i zbioru esejów Ciemnia) Bogusława Latawiec (14 maja); historyk sztuki i publicystka, która w swoich książkach podejmuje tematy Kresów, a także roli kobiet w historii, Joanna Puchalska (15 maja); autorzy książek Wielcy polscy podróżnicy, którzy odkrywali świat oraz Wybitni polscy odkrywcy i podróżnicy Maria i Przemysław Pilichowie (17 maja); autorka Sprawy Hoffmanowej -  powieści, w której jednocześnie współistnieją tajemnica, miłość i zbrodnia, Katarzyna Zyskowska (22 maja); podróżnik Grzegorz Stern (24 maja); wreszcie Monika Sznajderman (27 maja), promująca swoją najnowszą publikację Pusty las współzałożycielka Wydawnictwa Czarne, której książka Fałszerze pieprzu była jedną z najchętniej wypożyczanych w Bibliotece Raczyńskich książek w 2017 roku.

Prócz tego wśród atrakcji znajdzie się także wernisaż wystawy Polonica XVI wieku w Bibliotece Raczyńskich (8 maja), gdzie obejrzeć będzie można cenne XVI-wieczne  druki i dokumenty ze zborów specjalnych, m.in. Biblia Leopolity, czyli pierwszy drukowany przekład całej Biblii na język polski, a także debiut literacko-translatorski Mikołaja Kopernika. Dalej coś dla najmłodszych i całych rodzin - rodzinne czytanie Pchły Szachrajki (11 maja), warsztaty z cyklu 3TATY, 4 żywioły (11 i 25 maja), warsztaty z Kicią Kocią i Żubrem Pompikiem (18 maja) oraz zabawa Śladami mieszkańców Biblioteki Raczyńskich na podstawie książki Elizy Piotrowskiej (25 maja).

Ten, kto chętnie poznałby lepiej nie tylko wnętrza gmachu, ale i jego kryjącą wiele tajemnic historię, powinien wybrać się na oprowadzanie po Bibliotece (11 maja) albo - w Filii Naramowickiej - tego samego dnia wziąć udział w literackiej grze terenowej Tajemnica biblioteki. Na koniec, 30 maja, wisienka na urodzinowym torcie: unikatowe listy Zygmunta Augusta do Radziwiłłów, czyli XXVI Spotkanie z Arcydziełem. Bo liczy się słowo.

Anna Solak

  • 190-lecie Biblioteki Raczyńskich Urodzinowy maj
  • szczegóły wydarzeń na www.bracz.edu.pl

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019