Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Poznań zaczytany na św. Marcinie!

To będzie prawdziwa "majówka z książką" na Św. Marcinie. W drugi weekend maja czekają bowiem na czytelników dwie atrakcyjne imprezy. W piątek i sobotę (9 i 10 maja) Skład Kulturalny zaprasza na "Zaczytany Poznań". W tę samą sobotę CK Zamek organizuje całodniową imprezę "Strefa Święty Marcin - Ulica Książek".

. - grafika artykułu
.

Niezwykły to traf, że dwa tak interesujące przedsięwzięcia zaplanowano niemal w tym samym czasie i niedaleko od siebie. To wyraźny znak, że Poznań chce być miastem kultury, miastem książek. Czy jednak za tymi planami animatorów kultury pójdą czytelnicy? Wolno wierzyć, że tak. Program obu imprez jest bowiem bardzo interesujący. Co więcej, wydaje się, że nie są dla siebie konkurencyjne, ale zaskakująco trafnie się uzupełniają. Organizatorzy Zamkowego przedsięwzięcia piszą: "Są na świecie miasta literatury, są dzielnice książek, są ulice antykwariuszy i bulwary bukinistów. A w Poznaniu? A w Poznaniu - na jeden dzień - spróbujemy w Ulicę Książek zamienić Święty Marcin". Na jeden, a właściwie na dwa dni.

Zaczytany Poznań

Dwudniowa impreza, którą przygotowali: księgarnia Skład Kulturalny oraz Galeria MM została zatytułowana "Zaczytany Poznań". Jej idea odwołuje się do tradycyjnych majowych kiermaszów książki, które miały w Poznaniu swą wieloletnią tradycję i każdorazowo gromadziły bardzo liczne grono uczestników.

Całość zaczyna się w piątek, 9 maja, już o godz. 9. Wtedy to rozpoczną się warsztaty literacko-plastyczne z uczniami poznańskich szkół. Trwać one będą, w kilku turach, aż do godzin popołudniowych. O godz. 10:15 na festiwalowej scenie zaprezentowany zostanie spektakl "Podróż z Kornelem Makuszyńskim", który przedstawią uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 80 w Poznaniu pod opieką artystyczną Ewy Iwaszkiewicz.

A w sobotę...

W sobotę będzie jeszcze ciekawiej. Wielbiciele gwary poznańskiej będą mieli okazję spotkać się (między godz. 12 a 14.30) z Jackiem Hałasikiem. W programie konkursy gwarowe oraz występy dzieci mówiących gwarą. W samo południe w Galerii MM wystartuje wycieczka "Tropami Adama Mickiewicza w Poznaniu". Poprowadzą ją współautorzy książki "Na tropach Adama Mickiewicza w Wielkopolsce" Jerzy Borowczyk i Elżbieta Lijewska.

Między godz. 12 a 14.30 czekają nas spotkania z autorami książek o Poznaniu (architektura, fotografia, historia, gwara, biografie), wśród których będą m.in. Marcin Januszkiewicz, Danuta Książkiewicz-Bartkowiak, Magdalena Mrugalska-Banaszak, Janusz Pazder, Marek Rezler, Leszek Rościszewski, Jerzy Sobczak, Piotr Skórnicki, Karol Szaładziński. Bohaterami spotkań będą więc m.in. autorzy książek wydanych przez Wydawnictwo Miejskie Posnania.

W kolejnej części, między godz. 14:30 a 17, zaplanowano spotkania z autorami literatury pięknej. Będą wśród nich m.in. Maciej Karalus, Magda Kawka, Jerzy Kędzierski, Leszek Kowalski, Włodzimierz Łęcki, Jacek Y. Łuczak, Eliza Moraczewska, Wanda Wasik, Paweł Zych; autorzy kryminałów: Ryszard Ćwirlej, Joanna Jodełka, Krzysztof Mazurek, Joanna Opiat-Bojarska, Robert Ziółkowski.

W tym samym czasie Przemysław Maćkowiak prowadzić będzie inscenizację historyczną z czasów I wojny światowej. W sobotę zaplanowano również warsztaty plastyczno-literackie o Poznaniu dla dzieci.

Na koniec dnia, o godz. 17 spotkanie zatytułowane "Święty Marcin, tu się śpiewa - Śpiewanki Stuligrosza (piosenka harcerska i turystyczna)" poprowadzą kompozytor Mariusz Matuszewski i dyrygent Leszek Górka. Wystąpią poznańscy harcerze. Wreszcie o godz. 18 "Poezja w Składzie" - spotkanie z Mariuszem Grzebalskim, które poprowadzi Martyna Nicińska z Radia Merkury.

Atrakcje

Na uczestników czekają też - zarówno w piątek, jak i sobotę - całodniowe atrakcje:

- wielki kiermasz książek poznańskich autorów. Książki dla całej rodziny, proza, poezja, książka dla dzieci, książka historyczna, albumy, posnaniana;

- kącik kreatywny dla dzieci;

- namiot pełen słów- strefa książek dla dzieci;

- zabawy z Elmerem, słoniem w kratkę;

- rysowanie karykatur (Dariusz Pietrzak, Szczepan Sadurski, Dariusz Łabędzki) oraz wystawa karykatur Dariusza Łabędzkiego.

Ulica Książek

CK Zamek zaprasza - jak już wspominaliśmy - na imprezę "Strefa Święty Marcin - Ulica Książek", która potrwa w sobotę 10 maja w godzinach od 14 do 22. Co prawda organizatorzy zauważają za Arturem Jazdonem: "Św. Marcin nigdy nie był patronem księgarzy..." (KMP 2006/1). Ale też, cytując dalej tego autora, przypominają, że na przełomie XIX i XX wieku ulica "żyła produkcją i sprzedażą książek, gazet i czasopism, szczególnie, że przy niej właśnie przez wiele lat funkcjonowały tak ważne i znane poznańskie firmy, jak Drukarnia Deckera i Księgarnia św. Wojciecha". Również dlatego do współpracy przy tym przedsięwzięciu zaproszono wszystkie sześć księgarń, które aktualnie działają przy ul. Św. Marcin.

A w programie akcji m.in.:

- manifestacje nałogowych czytelników (g. 14-17);

- uliczne stragany antykwariuszy (g. 15-19, chodnik wzdłuż wieżowców Alfy);

- warsztat z książką dla dzieci (g. 15, podwórko kamienicy przy ul. Św. Marcin);

- "przyTARGaj książki" - akcja wymiany książek, której celem jest podzielenie się lekturami z innymi (g. 17-19);

- nocne wędrowne czytanie (g. 19.30-22). Wędrówka rozpocznie się w Manufakturze Cukierków Karmelkowo, a skończy na... strychu Centrum Kultury Zamek, po drodze "odwiedzimy pralnię samoobsługową, pub Czytelnia, opuszczone mieszkanie w kamienicy, Hostel Fusion". Czytać będą poznańscy dziennikarze radiowi.

Tomasz Janas

Załączniki