Kultura w Poznaniu

Książki

opublikowano:

Bohdan Zadura w drodze do Poznania Poetów

- Jest poetą wybitnym - napisał o nim prof. Piotr Śliwiński, kurator festiwalu Poznań Poetów, którego kolejna edycja  odbędzie się w maju. W ramach odliczania do festiwalu CK Zamek zaprasza na spotkanie z jednym z jego poetyckich bohaterów - Bohdanem Zadurą.

Bohdan Zadura, fot. mat. CK Zamek - grafika artykułu
Bohdan Zadura, fot. mat. CK Zamek

W wydanych w 2011 r. rozmowach "Klasyk na luzie" Zadura tak o swoim pisaniu mówił Michałowi Łukaszewiczowi: - Kiedy się rozstawałem z neoklasycyzmem, jeden z zasadniczych powodów był taki: uświadomiłem sobie w swojej pysze i zadufaniu, że potrafię napisać przyzwoity sonet na zadany temat w przeciągu pół godziny. A jeśli potrafię, to po co? Miałem świadomość, że albo muszę znaleźć inną formę, albo dać sobie spokój z pisaniem.

"Wiersze Bohdana Zadury niczym soczewka skupiają rozproszone światło przemian zachodzących we współczesnej poezji polskiej" - w książce "Zadura. Ścieżka wiersza" pisał poznański krytyk literacki Jarosław Borowiec. A we wstępie do książki "Klasyk na luzie" tłumaczył: "[Zadura] uważa, że poezja nie powinna składać się tylko z pięknych słów. Po paru przygodach na wieczorach autorskich patrzy jednak niekiedy na salę i zastanawia się, co można przeczytać, a czego nie. Bo nie chce mu się kolejny raz tłumaczyć, że nie ma brzydkich wyrazów, są tylko niewłaściwie użyte".

Minęło pół wieku od poetyckiego debiutu Zadury (1962 r., dwutygodnik "Kamena"). Od tego czasu wydał 15 tomów poetyckich, współpracował z kwartalnikiem "Akcent", miesięcznikiem "Twórczość" (od 2004 r. jest jego redaktorem naczelnym), a także "Literaturą na Świecie". Ale poezja to nie wszystko - pisze także utwory prozatorskie, uprawia krytykę literacką, tłumaczy z języka angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i węgierskiego. "Pod koniec lat 60., kiedy debiutował, a następnie przez co najmniej dekadę świadczył o nadspodziewanie dużych możliwościach estetyki klasycznej. A potem nadeszła w jego twórczości faza ironii i luzu, a czasami szyderstwa i gniewu. Język się rozwiązał, za to wzrok i słuch wyostrzyły. Wiersz, który niegdyś trzymał się z daleka od patosu i misji, teraz kontruje tzw. normalność, wykazując jej fałszerstwa i mielizny. Wspólnym mianownikiem różnych faz pisarstwa Zadury jest więc jego nieostentacyjna, niebijąca po oczach i sumieniu, za to autentyczna niezależność" - pisał o twórczości poety z Puław prof. Piotr Śliwiński.

18 marca o godz. 16 w zamku Bohdan Zadura poprowadzi warsztaty "Kiedy Cię wiersz wiedzie na pokuszenie" - z adeptami pisania. A o godz. 18 w Holu Balkonowym spotka się z publicznością. Spotkanie poprowadzi Hanna Steppa.

Poniedziałkowy wieczór w zamku jest częścią dwudniowej sesji poświęconej twórczości Bohdana Zadury: "W wierszu i między wierszami", w trakcie której zaproszeni goście opowiedzą m.in. o "Bohdana Zadury flircie z postmodernizmem", "Dlaczego u Zadury mniej znaczy więcej" i "Chwytliwości języka Zadury". Sesja odbędzie się 18 i 19 marca w CK Zamek, a jej organizatorami są: Zakład Poetyki i Krytyki Literackiej IFP UAM, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu oraz CK Zamek.

Sylwia Klimek

  • W drodze do Poznania Poetów - spotkanie z Bohdanem Zadurą
  • 18.03, g. 18 (warsztaty: g. 16)
  • Hol Balkonowy CK Zamek
  • Wstęp wolny
  • Sesja poświęcona twórczości poety: 18-19.03, Sala pod Zegarem CK Zamek