Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Zakopower kolęduje

Tradycyjne polskie kolędy i podhalańskie pastorałki zabrzmią w niedzielny wieczór w Poznaniu. Sebastian Karpiel - Bułecka i Zakopower wystąpią w Auli UAM.

. - grafika artykułu
Fot. A. Panczuk/mat. prasowe

- Nawet Warszawa pomału staje mi się bliska. Trochę już oswoiłem to miasto. Mam już tu przyjaciół i kilka ulubionych miejsc. Ostatnio dużo z zespołem podróżowałem po całym świecie: Indie, Chiny, Stany. Ale chyba faktycznie najlepiej czuję się tam, gdzie się urodziłem. W Kościelisku najlepiej potrafię się wyciszyć, nabrać sił, uciec od tego całego chaosu - mówił w jednym z wywiadów Sebastian Karpiel - Bułecka. To jeden z najbardziej lubianych artystów na scenie polskiej muzyki popularnej. Z jego twórczością jest dokładnie tak samo, jak mówił w powyższej wypowiedzi. Swe największe inspiracje czerpie z gór, stamtąd pochodzi jej melodyka, jej charakterystyczny rys, zarazem jednak przyswaja mnóstwo elementów kultury miejskiej, popularnej, co przysparza mu uznania i sympatii szerokiej publiczności.

Z gór w świat

Sebastian Karpiel-Bułecka jest skrzypkiem, wokalistą, ale też architektem. Podobnie jak jego starszy przyrodni brat, Jan. Jeszcze parę lat temu to właśnie Jan Karpiel- Bułecka był jedną z najgłośniejszych postaci kojarzonych w całym kraju z muzyką góralską. Dziś nie ma chyba popularniejszego twórcy niż Sebastian. Faktem jest, że solidnie zapracował na to uznanie. Kiedy poznał już tajniki klasycznej góralszczyzny ruszył w muzyczny świat. Interesującym epizodem była na przykład współpraca z Wojciechem Waglewskim przy jego solowej płycie "Muzyka od środka". Sebastian pojawiał się u boku rodziny Pospieszalskich, wykonującej kolędy. Grał również muzykę folkową w zespole wokalistki Hani Chowaniec- Rybki. W późniejszych latach współpracował m.in. z Kayah, Justyną Steczkowską czy Grzegorzem Turnauem. Wspomniane doświadczenia były o tyle istotne, że to właśnie Mateusz Pospieszalski  z Voo Voo (i oczywiście z rodziny Pospieszalskich) stał się ważnym muzycznym partnerem Karpiela. Muzyk Voo Voo został bowiem producentem wszystkich płyt Zakopowera i współtwórcą brzmienia zespołu.

Góralskie kolędowanie

Zakopower powstał w 2005 roku. Zadebiutował ciepło przyjętą płytą "Musichal" z tego samego roku. Zespół szybko zyskał mocną pozycję na polskiej scenie muzycznej, której najmocniejszym potwierdzeniem było wydanie w 2011 roku płyty "Boso" z przebojowym utworem tytułowym.

Najnowszy album zespołu "Kolędowo" ukazał się kilkanaście dni temu. Na całość składają się dwie płyty: CD i DVD. W repertuarze odnajdziemy zaś popularne, ogólnopolskie kolędy oraz pastorałki góralskie. To one też złożą się na program niedzielnego koncertu w Poznaniu. Choć nie wykluczone, że poza nimi zabrzmi też kilka największych przebojów zespołu.

Skład zespołu tworzą muzycy znani zarówno na scenie folkowej, jak i rockowej: Sebastian Karpiel-Bułecka - głos, skrzypce, dudy podhalańskie, fujara słowacka, Bartek Kudasik - głos, altówka; Wojciech Topa - głos, skrzypce; Józef Chyc - głos, basy podhalańskie; Piotr Rychlec - instrumenty klawiszowe; Łukasz Moskal - głos, perkusja; Tomek Krawczyk - gitara elektryczna; Michał Trąbski - gitara basowa oraz Dominik Trębski - trąbka.

Tomasz Janas

  • Koncert Zakopower
  • Aula UAM
  • 15.12, g. 18
  • bilety: 95 i 115 zł