Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Zaklęcia Anji

Na polskiej scenie muzycznej pojawili się w ostatnim roku trwania szarej, komunistycznej rzeczywistości. Do muzyki końca lat 80. dodali mroczną barwę rocka i gotycką atmosferę brzmień. Closterkeller powraca do Poznania z nową płytą.

.
fot. materiały prasowe

Kiedy grali pierwsze koncerty, utożsamiano ich styl z brytyjskimi nowofalowcami. Ten podgatunek heavy metalu miał być odpowiedzią na szerzącą się popularność punk rocka. Mówiono o ich utworach, że są przykładem przełamanego, zimnego i chorobliwego grania. Zauważano w nich wielką rozpiętość stylistyczną. Grupa czerpała inspiracje z pop rocka, hard nrocka, heavy metalu. Dla zespołu, zarówno wtedy jak i teraz, ważną kwestią są teksty piosenek, które w swej budowie i metaforyce przypominają barokową poezję. Ich autorką jest frontwoman zespołu - Anja Orthodox.

Najnowszy album grupy, zatytułowany Viridian, to dziesiąty studyjny krążek w karierze Closterkeller. Do tej pory nagrali m.in. Bordeaux, Aurum, Violet. Ostatnia płyta poszerza dyskograficzną paletę zespołu o kolor zielony. - To kolejna kolorowa płyta, tym razem w zieleni: kolorze życia i nadziei. Część utworów na Viridian jest uporządkowaniem przeszłości, a część zupełnie nowych, powstałych już w tym odmłodzonym składzie i właśnie one są moim zdaniem najlepsze. Przez to płyta jest szalenie zróżnicowana muzycznie, od utworów miękkich do mocno rockowych - mówi o najnowszym albumie Anja Orthodox. Piosenkarka zapowiada jednocześnie, że warstwa tekstowa opiera się na klimatach bajkowo-onirycznych, choć będą na płycie również utwory dotyczące spraw społeczno-politycznych.

Podczas jesiennej trasy koncertowej Abracadabra Viridian tour 2017 zespół wystąpi w zaktualizowanym składzie. Oprócz Anji Orthodox na scenie pojawią się: perkusista Adam Najman, klawiszowiec Michał Rollinger, basista Aleksander Gruszka oraz nowy, młody gitarzysta Michał Jarominek.

Czy piosenki z nowej płyty będą zakleciami obezwładniajacymi słuchacza? Czy publiczność w poznańskim Blue Note pozwoli, by rzucono na nią urok?

Marta Maciejewska

  • Closterkeller
  • Blue Note
  • 3.12, g. 20
  • bilety 35-45 zł