Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Wielki zderzacz muzycznych cząsteczek

Poznańska odsłona tegorocznej edycji festiwalu 3X3 wydaje się być niemniej interesująca jak zeszłoroczna. W ubiegłym roku w muzyczne szranki z Orkiestrą Arte dei Suonatori stanął pianista Marcin Masecki. Tym razem z muzykami zmierzy się Jakub Jakowicz, który nie od dziś gra na skrzypcach równie dobrze jak jego sławny ojciec...

. - grafika artykułu
Jakub Jakowicz. Fot. Jakub Rejchert/mat. prasowe

"Bach dawny, Bach współczesny - konfrontacja, inspiracja, innowacja" - pod tym hasłem odbędzie się wspólny koncert artystów, który - mając na względzie już same założenia festiwalu - wygląda na propozycję nie do odrzucenia, zwłaszcza przez miłośników szeroko pojętego eksperymentu. To właśnie on jest przewodnią ideą tej cyklicznej, może dosyć skromnej w formie imprezy, której postać rekompensują otwarte głowy występujących w jej ramach muzyków.

Jak odnaleźć zupełnie nowe brzmienia, posługując się różnymi językami muzycznymi? I jak znaleźć nowe konteksty dla instrumentów, które ze względu na postępujący rozwój muzyki nieanalogowej lata świetności mają dawno za sobą? Na te pytania zapewne znajdziemy odpowiedź podczas niedzielnego występu Orkiestry Arte dei Suonatori i Jakub Jakowicza. Odpowiedź dającą w tym zakresie wiele do myślenia, choć na pewno tego tematu nie wyczerpującą.

Bo przecież wydaje się rzeczą niemożliwą móc w stu procentach określić jakiekolwiek kwestie związane ze "sztuką organizacji struktur dźwiękowych w czasie", jaką jest muzyka. Starania przedstawicieli muzyki konkretnej, abstrakcyjnej czy repetytywnej tylko zagmatwały sprawę, co oczywiste, ku wielkiej uciesze koneserów nowych trendów i kierunków, nie zaś spetryfikowanego radiowego muzaku.

Bez względu na to próbować wciąż trzeba, o czym jeden z najbardziej utytułowanych polskich skrzypków młodego pokolenia, jak i ta niby "tylko" barokowa, a jednak usilnie poszukująca orkiestra doskonale zdaje sobie sprawę. Biorąc na warsztat słynne koncerty Jana Sebastiana Bacha na pewno nie zamierza ich profanować - raczej spróbować zagrać równocześnie w bliskich sobie, znacznie różniących się estetykach. Zrobić z nich finezyjny gordyjski węzeł.

W przypadku tych artystów to może się udać, o czym przekonują już same ich biogramy. Nie od dziś Jakub Jakowicz uważany jest za skrzypka nie tylko utalentowanego, ale przede wszystkim cechującego się odwagą i wszechstronnością, na którą wielu jego kolegom po fachu siły już nie starcza. W wieku zaledwie jedenastu lat zaczął grywać w Polsce i za granicą, występując z wieloma renomowanymi zespołami orkiestrowymi i kameralnymi, choć niejednokrotnie udowadniał, że bliska jest mu również muzyka współczesna.

Ostatni uczeń słynnego prof. Tadeusza Wrońskiego, laureat "Paszportu Polityki" i wreszcie doktor sztuk muzycznych, grając w skrzypcowym duecie ze swoim ojcem Krzysztofem pokazał, że uczeń może i nie przerósł mistrza, ale rywalizuje z nim ręka w rękę. Tak jak z Orkiestrą Arte dei Suonatori, za którą stoi ogromny repertuar, a w którym znajduje się ponad sześćset kompozycji tak z początków muzyki barokowej, jak i tej romantycznej. To będzie bardzo ciekawy pojedynek...

Sebastian Gabryel

  • Festiwal 3X3: Orkiestra Arte dei Suonatori vs Jakub Jakowicz
  • Sala Wielka CK Zamek
  • 30.10, g. 19
  • bilety: 20/30 zł (w przedsprzedaży), 30/40 zł (w dniu koncertu)