Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Viva la musica!

1 października obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzyki. Co prawda szósta muza ma swoje święto także 21 czerwca, lecz promowania wartościowej sztuki nigdy dość. Zwłaszcza w Polsce, gdzie edukacja muzyczna spychana jest na tak daleki plan. Statystyki są przygnębiające -  polskie dzieci na tle europejskich rówieśników wypadają bardzo słabo, tylko nieliczni grają na instrumentach, znają nuty, śpiewają... Zmianę tej sytuacji możemy zacząć od daty symbolicznej. I koncertu zespołu, który w muzyce najnowszej rozkochał niejednego sceptyka!

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

Międzynarodowy Dzień Muzyki jest świętem, które powstało z inicjatywy Yehudiego Menuhina - amerykańskiego wirtuoza skrzypiec i dyrygenta, który w latach 1969-1975 pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Rady Muzyki stworzonej jako ciało doradcze UNESCO. Menuhin chciał, aby tym świętem przypominać o wyjątkowej roli muzyki, jaką odgrywa w życiu ludzi. Chciał także promować artystów reprezentujących wysoki poziom i mających do zaoferowania wiele tym wszystkim, którym ze sztuką muzyczną nie jest po drodze.

W Poznaniu Międzynarodowy Dzień Muzyki uświetni zespół Sepia Ensemble. Ich koncert w ramach cyklu Moja Muzyka odbędzie się w Centrum Kultury Zamek. Sepia Ensemble w tym roku obchodzi 5-lecie swojej działalności. Wszyscy, którzy znają realia artystów działających na polu muzyki współczesnej wiedzą, że niełatwy to chleb. Sukcesy poznańskiego zespołu są więc tym większym powodem do dumy. Sepia Ensemble powstał z inicjatywy Artura Kroschela i Rafała Zapały - poznańskich kompozytorów, którzy do dziś pełnią funkcję kierowników artystycznych zespołu. W jego składzie spotkamy muzyków, którzy rozumieją i kochają muzykę najnowszą, nie boją się łączenia tradycyjnego instrumentarium ze środkami elektronicznymi i eksperymentów z nowymi formami wypowiedzi artystycznej.

W swoim repertuarze zespół ma zarówno utwory polskich, jak i zagranicznych kompozytorów takich jak Paweł Mykietyn, Dobromiła Jaskot, Włodzimierz Kotoński, Jagoda Szmytka, Tomasz Sikorski, Alfred Schnittke, Helmut Lachenmann, czy Philip Glass. Zespół usłyszeć można zarówno na polskich festiwalach, m.in. Poznańskiej Wiośnie Muzycznej, gdzie pełni rolę zespołu-rezydenta, jak i zagranicznych. Do tej pory występował podczas Festiwalu Muzyki Elektroakustycznej Musicacoustica-Beijing w Pekinie, Estonian Music Days w Tallinnie, czy International Contemporary Music Festival w Teheranie. Ogromny potencjał tej grupy wynika z jej szerokiego składu. Dwunastu muzyków-solistów może występować w najróżniejszych konfiguracjach, dzięki czemu konsekwentnie poszerzają swój repertuar. 

Podczas poniedziałkowego koncertu wystąpi w kameralnym, pięcioosobowym składzie i wykona utwory Larsa Carlssona, Marcela Chyrzyńskiego, Moniki Kędziory, Janusza Stalmierskiego, Witolda Lutosławskiego oraz Zbigniewa Kozuba.

Aleksandra Kujawiak

  • Koncert Sepia Ensemble w ramach cyklu Moja Muzyka #66
  • 1.10, g. 19.30
  • CK ZAMEK
  • wstęp wolny

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018