Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Trębacz z iskrą

Ma dopiero 32 lata, a w muzycznym świcie już przysługuje mu status gwiazdy. O kunszcie Ambrose'a Akinmusire'a będziemy mogli się przekonać 12 kwietnia w Blue Note.

Ambrose Akinmusire. Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Ambrose Akinmusire. Fot. materiały organizatorów

Jego muzyczne inspiracje są tak różnorodne, że znajdziemy wśród nich i Chopina, i Björk. Lubi eksperymentować, zgłębiać, poszukiwać. Jest nazywany jednym z najbardziej rozpoznawalnych trębaczy na świecie. Ambrose Akinmusire pojawi się w Poznaniu, by promować swój najnowszy album.

"The imagined savior is far easier to paint" został wyprodukowany przez niego samego i wydany 10 marca przez Blue Note Records. Akinmusire jest autorem 12 z 13 kompozycji, które znalazły się na tej płycie. Zapytany o genezę intrygującego tytułu, wyjaśnił: "Nie sądzę, że mógłbym nagrać płytę, której atmosferę uchwyci tylko jedno słowo. Chociaż, może chciałbym. Jednak teraz czerpię z tak wielu różnych rzeczy, które dzieją się we mnie, oraz z tych, które są poza mną, że niemożliwe jest wybranie jednego słowa, które by to wszystko określało".

Podczas koncertu na scenie Blue Note obok wirtuoza trąbki pojawią się Walter Smith III (saksofon tenorowy), Sam Harris (fortepian), Harish Raghavan (kontrabas) oraz Justin Brown (perkusja). To ulubiony skład Akinmusire'a, który towarzyszył mu również przy nagrywaniu ostatniego albumu. Oprócz kwartetu na ponad godzinnym nagraniu, złożonym z 13 opowieści poświęconych rożnym bohaterom i problemom, można usłyszeć także gitarzystę Charlesa Alturę, OSSO String Quartet, flecistkę Elenę Penderhughes i wokale: Becci Stevens - w "Our Basement (ed)", Theo Bleckmanna - w zainspirowanym Joni Mitchell "Asiam (joan)" i Al Spx z Cold Specks - w "Ceaseless Inexhaustible Child (cyntoia brown)".

"The New York Times" nazwał Akinmusire'a "trębaczem z iskrą". Talent muzyczny Kalifornijczyka (urodził się i wychował w Oakland) dał o sobie znać bardzo wcześnie. Miał zaledwie trzy lata, gdy zaczął zgłębiać tajniki gry na fortepianie. Tym, który podczas koncertu licealnej orkiestry z Berkeley High School zwrócił uwagę na muzyczny fenomen młodego trębacza, był Steve Coleman. Tak zachwycił się grą Akinmusire'a, że zaproponował mu udział w trasie koncertowej po Starym Kontynencie z Five Elements, stając się jego najważniejszym mentorem. Jeszcze zanim osiągnął pełnoletniość, Akinmusire występował z największymi muzykami. Wśród nich byli: Joe Henderson, Joshua Redman i Billy Higgins. Podczas studiów w nowojorskiej Manhattan School of Music lista jego scenicznych osiągnięć powiększyła się m.in. o występy z Lonnie'm Plaxico, Stefonem Harrisem, Joshem Rosemanem, Vijay'em Iyerem, Charliem Persipem, Mingus Big Band oraz San Francisco Jazz Collective. Swoje oryginalne brzmienie zawdzięcza nie tylko indywidualnym predyspozycjom, ale i spotkaniom z Terencem Blanchardem, Herbiem Hancockiem czy Waynem Shorterem, wykładowcami na  Thelonious Monk Institute of Jazz w Los Angeles.

Akinmusire jest laureatem prestiżowych konkursów, takich jak Thelonious Monk International Jazz Competition oraz The Carmine Caruso International Jazz Trumpet Solo Competition. Pierwszą płytę "Prelude... to Cora" wydał siedem lat temu. Podczas multimedialnego koncertu Jasona Morana "In my mind: Monk at Town Hall, 1957" usłyszał go prezes Blue Note Records. Zauroczony Akinmusirem  Bruce Lundvall powiedział wtedy: "Sądzę, że Ambrose jest takim rodzajem muzyka, których jazz potrzebuje jak najwięcej. Odnalazł bardzo charakterystyczne brzmienie swojego instrumentu, ma fantastyczne wyczucie rytmu i cały poświęca się muzyce". Producent zaproponował mu kontrakt na wydanie drugiego albumu. "When the heart emerges glistening" pojawił się na rynku muzycznym w 2011 roku.

Karolina Gumienna

  • Ambrose Akinmusire - koncert
  • Blue Note
  • 12.04, g. 20
  • bilety: 40/60/80 zł (do nabycia w Blue Note i CIM)