Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Shofar czyni cuda

W czwartkowy wieczór w klubie Dragon zagra trio Shofar, które tworzą Mikołaj Trzaska, Raphael Rogiński i Macio Moretti. Proponują fascynującą, improwizowaną muzykę czerpiącą inspirację z tradycji żydowskiej.

Fot. Tomasz Dubiel - grafika artykułu
Fot. Tomasz Dubiel

Oto jeden z najwspanialszych dziś zespołów funkcjonujących na polskich scenach. Trio Shofar powstało przed kilkoma laty, jako swego rodzaju niezależna supergrupa, powołana do życia przez trzech muzyków, funkcjonujących na scenie od lat - na pozór w dość odległych muzycznych światach.

Głównym motorem przedsięwzięcia był gitarzysta Raphael Rogiński, który dał się wówczas poznać jako lider odwołującego się do tradycji żydowskiej zespołu Cukunft, ale też autor fascynującej płyty "Bach Bleach". W późniejszych latach miał zaproponować jeszcze wiele fascynujących projektów. Dla wytwórni Lado ABC oraz Multikulti nagrywał przecież albumy swoich kolejnych formacji, tak różnorodnych jak Wovoka, Alte Zachen, duet Sisters, trio Rogiński / Masecki / Moretti. Był też krążek "Yemen" z muzyką Żydów jemeńskich (nagrany z udziałem Michaela Zeranga i Perry Robinsona) czy udział w nagraniu najnowszej, wybitnej płyty zespołu Hera "Seven Lines". Rogiński to prawdziwy niespokojny duch, a efekty jego poszukiwań są zazwyczaj fascynujące.

Takich trzech!

Do współpracy w grupie Shofar lider zaprosił Mikołaja Trzaskę i Macia Morettiego. Pierwszy to charyzmatyczny saksofonista i klarnecista, znany z zespołów Miłość i Łoskot, ale od kilkunastu już lat przede wszystkim z autorskich dokonań głównie z nurtu free improv. Z Miłością budował podwaliny sceny yassowej. Prawdziwym pierwszym polem jego autorskiej wypowiedzi był jednak nieodżałowany

 Łoskot, dla którego natchnieniem bywała i jazzowa awangarda, i muzyka świata, i wiele innych wątków. Przed dekadą Trzaska nagrał cykl fantastycznych płyt z braćmi Marcinem i Bartłomiejem Olesiami. W kolejnych latach realizował już wizje czerpiące natchnienie w tradycji free jazzu, a nagrywał m.in. z Peterem Brotzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermarkiem, Christianem Bauerem i całą plejadą innych muzyków - polskich, skandynawskich, amerykańskich. Na jednej z płyt towarzyszył mu wybitny ukraiński pisarz, poeta Jurij Andruchowycz - podobnie jak kilka lat wcześniej Marcin Świetlicki, z którym Trzaska też nagrał płytę. Saksofonista ma też na koncie wspólny album z liderem poznańskiej Bexa Lali - Cezarym Ostrowskim.

Wreszcie ostatni z tria - Macio Moretti to postać kojarzona ze sceną avant rockową i off jazzową, grupami takimi jak Mitch & Mitch, Baaba czy Paristetris. Grał również we wspomnianym Alte Zachen czy LXMP.

Rozwichrzona i medytacyjna

Zdarzenie tych trzech osobowości zaowocowało muzyką wybitną, w której inspiracja żydowską tradycją została wzbogacona duchem porywającej improwizacji. O ile pierwsza płyta "Shofar", już sprzed siedmiu lat, przynosiła muzykę rozwichrzoną, pełną spontaniczności i emocji, o tyle ubiegłoroczny "Ha-Huncvot" przenosił nas bardziej w krąg muzyki medytacyjnej, muzyki dojrzałej refleksji. Koncertowe spotkanie z twórczością tria jest zawsze wielkim przeżyciem.

Uzupełnieniem dotychczasowej dyskografii grupy jest - wydane pod koniec ubiegłego roku, koncertowe DVD - "Live at Powiększenie". Podobnie jak poprzednie płyty Shofar wydany został przez należącą do Trzaski, kultową w offjazzowych kręgach, oficynę Kilogram Records.

Tomasz Janas

  • Shofar (Trzaska / Rogiński / Moretti)
  • klub Dragon
  • 5.06, g. 20
  • bilety: 25 / 35 zł