Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Rób swój taniec!

Jedna z ważniejszych postaci współczesnego jazzu, znakomity saksofonista, wyrazista artystyczna osobowość - Kenny Garrett zagra już w piątek w klubie Blue Note. Będzie promował swój najnowszy, ubiegłoroczny album "Do Your Dance!".

. - grafika artykułu
fot. J. Katz/materiały prasowe

Miles Davis pisał ponad ćwierć wieku temu w swojej słynnej autobiografii: "Naprawdę niewielu młodziaków usiłuje rzeczywiście wypracować autentyczny własny styl. Jednym z nich jest mój alcista Kenny Garrett". I dodawał w charakterystycznym dla siebie stylu: "Przed przyjściem do mnie Kenny grał u Arta Blakeya i od razu się zorientowałem, że ten dzieciak jest bardzo dobry". Dziś Garrett dawno już przestał być "młodziakiem", przeszedł do kategorii klasyków współczesnego jazzu i jest owacyjnie witany na wszystkich scenach świata. Także w Blue Note, gdzie grał już bodaj trzykrotnie, zawsze udowadniając swój niepospolity kunszt muzyczny. Jego piątkowy koncert towarzyszy tegorocznej edycji konkursu Blue Note Poznań Competition. To konkurs dla młodych jazzmanów, który z roku na rok cieszy się coraz większym prestiżem.

Nie martw się

Do Poznania Garrett przyjeżdża ze swym kwintetem. Jego skład współtworzą aktualnie: Benito Gonzalez - fortepian, Nat Reeves - kontrabas, Ronald Bruner - perkusja oraz Rudy Bird - perkusjonalia. W Poznaniu promować będą wydany jesienią ubiegłego roku album "Do Your Dance!". Płyta zebrała dobre lub bardzo dobre recenzje. Sam Garrett przyczyny jej powstania tłumaczył w sposób następujący: "Spoglądam i patrzę na ludzi oczekujących na piosenki, przy których mogą się bawić i wyrażać". I kontynuuje swą myśl, opisując jak obserwuje własną publiczność: "Niektórzy niechętnie uczestniczą, ponieważ uważają, że inni są lepsi niż oni. Mówię im: Do your dance! Nie martw się tym, co robi druga osoba. Pozwól wszystkim spędzać czas i Rób swój taniec!". Oczywiście myliłby się ten, kto by się spodziewał  w wykonaniu mistrza jazzu płyty z muzyką wprost taneczną. Faktem jednak jest, że wplata on w jazzowy idiom rozmaite elementy: jest tu i echo calypso, i melodeklamujący raper, jest coś z ducha latynoskiego, stylowa ballada, ale i dużo jazzowego ognia w zgoła hard bopowym klimacie.

W klubie

Kenny Garrett w Poznaniu bywał już kilkakrotnie i zawsze jego występy budziły wielkie emocje. Pierwszy pobyt - ponad dwie dekady temu podczas Poznań Jazz Fair w jednej z hal targowych - zapamiętany został m.in. z uwagi na to, że występ był bardzo krótki, a artysta niemal cały wieczór grał odwrócony tyłem do publiczności. Na szczęście muzyka rekompensowała tę specyficzną sytuację. Kolejne wizyty w naszym mieście pozwalały już bez dodatkowych emocji napawać się pięknem jego gry. Saksofonista znakomicie czuje się w klubowej atmosferze i zdaje się w takich też okolicznościach najlepiej brzmi jego muzyka. Tak można przynajmniej sądzić po jego dotychczasowych bluenote'owych występach. Wolno sądzić, że i tym razem będzie podobnie.

Droga

Saksofonista pochodzi z Detroit, tętniącego muzycznym życiem: od bluesa gigantów w rodzaju Johna Lee Hookera, przez legendarną wytwórnię Motown, gdzie rodziła się klasyka soulu i r&b, przez  rocka (od MC 5 czy The Stooges sprzed lat po White Stripes) aż do jazzu. Jazz był zresztą oczywistością w rodzinnym domu: jego ojciec grał na saksofonie tenorowym. Kenny Garrett zaczynał pod koniec lat siedemdziesiątych u boku, m.in. Mercera Ellingtona, Mela Lewisa czy wspomnianego już Arta Blakeya. Przełomem było zaproszenie do kilkuletniej współpracy z Milesem Davisem. Nagrał z nim takie płyty jak "Amandla", "Dingo", "Live At Mountreux" czy "Live Around The World". W następnych latach Garrett nagrywał również z Patem Methenym, Marcusem Millerem, Branfordem Marsalisem.

Autorskie płyty tworzy od trzech dekad. Pierwszą była "Introducing Kenny Garrett". Pisano o nim jako wielkim następcy Johna Coltrane'a, sam się od inspiracji dokonaniami tego mistrza nie odżegnywał. Starał się jednak kształtować własny styl. Udowadniał to m.in. na płytach "Black Hope" , "Trilogy", "Happy People" czy "Beyond The Wall". Pięciokrotnie był laureatem nagrody Grammy, dziewięciokrotnie wybierano go najlepszym saksofonistą altowym w prestiżowym plebiscycie magazynu Down Beat.

Konkurs

Koncert Garretta będzie głównym punktem piątkowego programu w Blue Note. Warto jednak zajrzeć do klubu wcześniej. Przesłuchania konkursowe rozpoczną się w piątek o godz. 15, a w sobotę o g. 16. Codziennie odbywać się też będzie jam session - w piątek i sobotę o g. 23 (po zakończeniu koncertów zaproszonych gwiazd), w niedzielę o g. 20.30 - po zaplanowanym na g. 18 koncercie laureatów.

Skoro zaś o gwiazdach mowa to dodajmy, że oprócz Kenny'ego Garretta wystąpią też w klubie wokalistka Denise King & Tony Match's Trio (w sobotę o g. 21) oraz znakomity trębacz Roy Hargroove (we wtorek o g. 20) - już po zamknięciu konkursu, jako gość specjalny.

Tomasz Janas

  • Kenny Garrett
  • Blue Note
  • 13.10, g. 21
  • bilety 110,  140 zł, 40 zł - dla uczniów i studentów szkół muzycznych - dostępne wyłącznie przed wejściem na koncert