Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Pierwsza Gitara polskiego jazzu

Poznańscy fani jazzu znów zostaną rozpieszczeni koncertem doskonałych artystów. Tym razem w jednym z najważniejszych klubów jazzowych w Polsce - Blue Note - zagra Marek Napiórkowski. Na scenie prócz niego oraz basisty Michała Barańskiego i perkusisty Pawła Dobrowolskiego (czyli Napiórkowski Trio), wystąpi także Andrzej Olejniczak, jeden z najważniejszych polskich saksofonistów. Zapowiada się prawdziwa gratka dla jazzofilów!

.
fot. R. Masłow

Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą jazzowym. Od początku swojej kariery uznawany za najlepszego, o czym świadczą rankingu "Jazz Forum", w których nieprzerwanie od sześciu lat wybierany jest głosami czytelników "Jazzowym Gitarzystą Roku". Muzyk doceniany jest także przez krytyków muzycznych i inne osoby z branży. Był ośmiokrotnie nominowany do "Fryderyka" w kategorii Jazzowym Muzyk Roku i Jazzowy Album Roku. Napiórkowski przez lata związany był z zespołem Funky Grove, z którym wykonywał głównie muzykę fusion i elektryczny jazz. Przez prawie dwie dekady współpracował także z Anną Marią Jopek. Efektem ich współpracy jest m.in. album Upojenie, czy koncert z Ivanem Linsem. Napiórkowski ponadto współpracował jako współproducent i kompozytor z Dorotą Miśkiewicz, Tomaszem Stańko, Wojciechem Karolakiem, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim oraz Urszulą Dudziak.  Już wkrótce usłyszymy go z kolejnym wielkim artystą jazzowym.

Andrzej Olejniczak uznawany jest za jednego z najlepszych saksofonistów i aranżerów jazzowych. Jego muzyczne projekty znane są na całym świecie. Jest współzałożycielem zespołu Sun Ship oraz jednej z najlepszych grup jazzowych ostatnich lat, czyli String Connection. Już w czasie studiów artysta zaczął interesować się jazzem. Z klasycznej muzyki zrezygnował dosyć szybko, by zdobywać coraz poważniejsze sukcesy w dziedzinie jazzu. Jego talent i pracowitość szybko dały mu status niezwykle cenionego artysty. Z Olejniczakiem współpracowały takie ikony jak Zbigniew Namysłowski, Andrzej Trzaskowski, Sławomir Kulpowicz, Józef Skrzek, czy Gerry Mulligan.

Dwie wielkie sławy na jednej scenie. Pierwsza Gitara polskiego jazzu połączy się z brzmieniem saksofonu Olejniczaka. Czy można wyobrazić sobie lepszy wieczór?

Aleksandra Bliźniuk

  • Marek Napiórkowski Trio feat. Andrzej Olejniczak
  • 20.05, g. 20
  • Blue Note
  • bilety: 60-80 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2018