Kultura Poznań.pl

Muzyka

opublikowano:

Orchestra z rozmachem

Czołowi twórcy muzyki nu jazzowej, wydawani przez legendarną wytwórnię Ninja Tune - The Cinematic Orchestra - wracają z wydanym w marcu albumem do koncertowania. A w ramach trasy promocyjnej zawitają także do Poznania.

.
fot. materiały prasowe

W niepowtarzalny sposób mieszają jazz z elektroniką i muzyką filmową. Zadebiutowali w 1999 roku płytą "Motion". Wydany 20 lat później album "To Believe" to ich czwarta płyta w dorobku.

Sławę przyniosło The Cinematic Orchestra skomponowanie muzyki do klasycznego niemego filmu "Człowiek z Kamerą" Dzigi Wiertowa. Całość została wykonana na żywo podczas projekcji filmu, a zainspirowane sukcesem przedsięwzięcia wydawnictwo postanowiło wydać oprócz płyt CD także DVD z filmem i fragmentami koncertu grupy. Muzyka filmowa jest bardzo bliska brytyjskim twórcom, należy wspomnieć chociażby o wybrzmiewającym w Oscarowej "Teorii wszystkiego" utworze "Arrival Of The Birds", czy o najsławniejszej produkcji zespołu "To Build a Home", którą mogliśmy usłyszeć w takich serialach jak "Chirurdzy" i "Orange is the New Black". Z tej samej, pochodzącej z płyty "Ma Fleur", fortepianowej kompozycji skorzystali podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018 w Pekinie - niezależnie - dwaj łyżwiarze figurowi: Julian Zhi Jie YEE oraz Dmitri Aliev.

Na najnowszej płycie The Cinematic Orchestra skorzystali z pomocy wielu głosów. Znajdziemy wśród nich powracającą do współpracy z artystami Heidi Vogel, dysponującego mocnym, dojrzałym głosem angielskiego hip-hopowca Roots Manuvę czy soulową piosenkarkę Tawiah. Słychać w "To Believe" inspirację starymi analogowymi brzmieniami i muzyką filmową z lat 60. i 70., acz przełamaną elektronicznym graniem. Sample obok smyczków i fortepianów, instrumenty dęte obok komputerów. Wszystko tutaj do siebie pasuje, nic nie zgrzyta. Utwory są skomponowane ze starannością, dopełnione i nagrane z rozmachem, a jednocześnie z nutką nostalgii i melancholii.

Adam Jastrzębowski

  • The Cinematic Orchestra
  • Sala Ziemi
  • 21.05, g. 20
  • bilety: 140 i 160 zł

© Wydawnictwo Miejskie Posnania 2019