Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Muzyczne audiobooki zespołu Camel

Rzadko kto ma dzisiaj czas i cierpliwość, by wysłuchać całej płyty. Podobają się pojedyncze piosenki, inne są nudne i zupełnie nam niepotrzebne. A jednak bywają artyści, którzy całymi latami wyczarowują na płytach muzyczne opowieści. Wtedy wszystko jest ważne, każdy wątek melodyczny, każda zaśpiewana fraza, każdy dźwięk... Supergrupa Camel - bo o niej w tym wypadku mowa - 19 lipca wystąpi w Poznaniu.

. - grafika artykułu
Fot. materiały promocyjne zespołu

Był rok 1972. Na świecie młodzi melomani zachwycali się piosenkami duetu Simon& Garfunkel z płyty Bridge Over Troubled Water. Angielski zespół Pink Floyd pracował w tym czasie nad jedną z płyt wszechczasów Dark Side Of The Moon. Z kolei młodziutki multiinstrumentalista Mike Oldfield składał swoje wiekopomne dzieło Tubular Bells.

Nikt nie przywiązywał wagi do powstania jakiegoś zespołu pod nazwą Camel. Angielska grupa początkowo akompaniowała wokaliście Phillipowi Goodhand-Taitowi. W 1972 roku kwartet postanowił pójść jednak własną drogą. Pierwszy skład tworzyli: Peter Bardens - instrumenty klawiszowe, Andy Latimer - gitara, flet, śpiew, Doug Ferguson - bas, Andy Ward - perkusja. Kwartet zdobył uznanie w środowisku uniwersyteckich klubów, grając ambitniejszą wersję rocka, bardziej rozbudowaną w formie i z dużym naciskiem na instrumentalne improwizacje. Muzycy przygotowywali subtelne, często nastrojowe utwory, łącząc je w cykle programowe.

Dopiero trzeci album wprowadził zespół na listę bestsellerowych płyt w Wielkiej Brytanii. Płyta Snow Goose była muzyczną adaptacją, w formie suity, popularnej baśni Paula Gallico. Mimo że w 1976 roku ruch muzyki punk zburzył ład na brytyjskim rynku muzycznym, zespołowi Camel udało się utrzymać wysoką pozycję dzięki kolejnym albumom Moonmadnes, Rain Dances i Breathless. Po odejściu z grupy Bardensa Latimer z jeszcze większą determinacją dążył do tworzenia albumów koncepcyjnych, a zarazem nadania kompozycjom większej melodyjności. Na płycie Nude zespół opowiadał historię japońskiego żołnierza, który żył samotnie na wysepce z przekonaniem, że II wojna światowa się nie skończyła. Bardzo wyrazista w koncepcji i realizacji była wydana w 1984 roku płyta Stationary Traveller, opowiadająca historię miłości pary żyjącej po dwóch stronach berlińskiego muru. W latach 90. powstały wysmakowane albumy Dust And Dreams (oparty na Gronach gniewu Johna Steinbecka), Harbour Of Tears (opowiadający o wielkiej emigracji Irlandczyków do USA), Rejas oraz koncertowe Never Let Go i Coming Of Age.

Zespół Camel wystąpił po raz pierwszy w naszym kraju w 1997, a basista Colin Bass nagrał nawet kilka płyt w Polsce, studyjną An Outcast Of The Islands oraz koncertowe Colin Bass Live At Polskie Radio Vol. 1 i 2. Kreatywna siła Latimera pozwala na wielokrotne reinkarnacje grupy Camel i pozostawanie niedościgłym wzorem w kręgu twórców ambitnych form rocka i symbolem oryginalnych poszukiwań na styku muzyki i literatury.

Ryszard Gloger

  • Koncert zespołu Camel
  • 19.07, g. 20
  • hala nr 2 MTP
  • bilety: 149-159 zł