Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Mełech kontra Walicki

Klarnecista Piotr Mełech i kontrabasista Olo Walicki wystąpią w Poznaniu w improwizowanym duecie. Ich wspólny koncert już w najbliższą niedzielę, 22 czerwca w klubie Dragon.

. - grafika artykułu
Piotr Mełech. Fot. Facebook

"Jeden do jeden" to cykl koncertów, podczas których w improwizowanych duetach spotykają się w Dragonie klarnecista Piotr Mełech i zapraszani przez niego improwizujący kontrabasiści. Podczas poprzedniego czerwcowego spotkania (1 czerwca) partnerem klarnecisty był świetnie znany w Poznaniu Ksawery Wójciński. Podczas najbliższego, już w niedzielę, naprzeciwko Mełecha stanie charyzmatyczny kontrabasista, kompozytor, autor muzyki filmowej i teatralnej - Olo Walicki.

Piotr Mełech to artysta świetnie znany bywalcom poznańskich klubów muzycznych. Jest jedną z czołowych postaci sceny muzyki improwizowanej, choć nie stroni również od innych muzycznych przestrzeni. Melomanom znany jest choćby ze swej płyty "Coarse Day" nagranej wspólnie z wiolonczelistą Fredem Lonberg-Holmem. Na koncie ma też m.in. album "Divided by 4" zrealizowany przez kwartet Piotr Mełech/Fred Lonberg-Holm/Witold Oleszak/Adam Gołębiewski. Eksperymentował jednak nie tylko "w kierunku" free jazzu. Jako jeden z podstawowych członków formacji Enterout Trio zagrał na płycie "Pink Ivory", z kolei z grupą Yazzbot Mazut związany był w okresie powstawania krążka "W pustyni i w puszczy". Stał wreszcie na czele Tfaruk Love Communication, który przed kilkoma laty wydał pamiętną płytę z udziałem Ryszarda Tymona Tymańskiego i Wojtka Mazolewskiego. Publiczność pamięta wreszcie Mełecha jako jednego z członków kultowej w pewnych kręgach poznańskiej formacji Tzigunz Fanfara Avantura, nawiązującej do wielkiej tradycji bałkańskich orkiestr dętych.

Również Olo Walicki to niezwykle ciekawa postać, niewątpliwie jeszcze bardziej ceniona w kraju niż Mełech. Walicki to nie tylko kontrabasista, ale też kompozytor, lider autorskich projektów, twórca muzyki filmowej i teatralnej. Artysta wielce wszechstronny: potrafił, mniej więcej w jednym czasie, grać w kwartecie Zbigniewa Namysłowskiego, yassowych Miłości i Łoskocie, a także Szwagierkolasce, łączącej folk miejski z rockiem.

Stał na czele zespołu 0-58, nagrał folk-jazzową płytę "Kaszebe". Związany był  z zespołami Leszka Możdżera. Ten ostatni wziął m.in. udział w nagraniu fantastycznego albumu "Metalla Praetiosa", przygotowanego i skomponowanego przez Walickiego. Płyta ta była przed dekadą wielkim jazzowym wydarzeniem.  

W ostatnich latach Walicki współpracował z Gabą Kulka, z którą współtworzył głośny avant-popowy projekt The Saintbox. Z kolei w realizacji płyty "Ewa", z autorską muzyką filmową, wspierali go m.in. Wacław Zimpel i Sławomir Jaskułke. Dwupłytowe wydawnictwo "Trauma Theater - Theater Der Liebe" przyniosło muzykę Walickiego do spektakli teatralnych Ingmara Villqista. W ostatnich latach współpracuje też m.in. z warszawskim teatrem Polskim, ale i głośną offową Warszawską Orkiestrą Rozrywkową.

Najnowszy jego album to intrygujący "Kot (czy też kotka?)" z własną muzyką do wierszy poetów nominowanych do nagrody Europejski Poeta Wolności. Poza liderem płytę nagrali Wacław Zimpel, znany choćby z Pink Freud Kuba Staruszkiewicz oraz jedna z cenionych polskich wokalistek, ukrywająca się tu pod pseudonimem Allegra Kabuki.

Warto posłuchać w Dragonie muzycznych dialogów dwóch tak oryginalnych i twórczych artystów.

Tomasz Janas

  • Piotr Mełech/Olo Walicki
  • klub Dragon
  • 22.06, g. 18
  • wstęp wolny