Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Grechutę ocalić od zapomnienia

Odważyli się zmierzyć ze świętością polskiej piosenki literackiej. Zespół Plateau wystąpi 14 kwietnia w Teatrze Wielkim.

Plateau. Fot. materiały organizatorów - grafika artykułu
Plateau. Fot. materiały organizatorów

W najbliższy poniedziałek o g. 19 w gmachu pod pegazem zespół Plateau zaprezentuje materiał ze swojej ostatniej płyty "Projekt Grechuta". Wraz z nimi na scenie pojawią się: Anna Wyszkoni, Małgorzata Ostrowska, Maciej Balcar oraz Piotr Cugowski.

Zgrzyty, dzwonki, stukoty, szelesty

"Projekt Grechuta" to czwarta płyta zespołu Plateau, która ukazała się na rynku trzy lata temu, zbierając świetne recenzje krytyków i uznanie publiczności. "Zdecydowanie jest to najważniejsze dzieło muzyczne roku 2011. Artyści w wielkim stylu żegnają Marka Grechutę i w bezpretensjonalny sposób dziękują mu za to, że po prostu był częścią naszego życia. Dzięki Plateau Grechuta będzie znów wybrzmiewać z okien blokowisk, osiedli i domów w całym kraju, przypominając czasy autentycznej spontaniczności muzycznej lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Ponadczasowe dzieło, łączące pokolenia muzyków i słuchaczy" - zachwycał się recenzent portalu Infomusic.pl. Na płycie znajduje się 10 utworów Grechuty, zaaranżowanych w nowy sposób. "Piękne. Przestrzeń różnorodnych dźwięków. Zgrzyty, dzwonki, stukoty, szelesty. Oczywista też ostre rockowe granie, a miejscami psychodela. Dali radę. Nie zepsuli" - komentują melomani na internetowych forach. Krążek przez kilka tygodni znajdował się na liście najlepiej sprzedających się płyt w Polsce. Jego producentem jest Wojciech Waglewski.

Po rockowym botoksie

Koncert Plateau pod tytułem "Projekt Grechuta" obejrzeli widzowie w ponad 140 miastach - zarówno w Polsce, jak i Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. To trwająca półtorej godziny podróż w świat poezji i muzyki Marka Grechuty, w trakcie której prezentowane są jego największe klasyki, m.in. "Dni, których nie znamy", "Niepewność" czy "Będziesz moją panią", ale i utwory mniej znane. "Piosenki nabrały świeżości, młodzieńczej energii i brzmią bardzo awangardowo. A co jest najwspanialsze w tym wszystkim, po tym rockowym "botoksie" i dodaniu brzmieniowego "pazura" gitar i sekcji rytmicznej, utwory zachowały ten specyficzny Grechutowski klimat i magię tamtych lat" - pisze recenzent portalu Rockarea.pl.

Mistrz tupetu i jego bezczelny cyrk

Zespół Plateau powstał w 2000 roku w podwarszawskim Wołominie. A tworzą go: wokalista Michał Szulim, grający na gitarach Dominik Rowicki, Karol Kowalczyk i Marcin lizak oraz perkusista Max Ziobro. Panowie mają na swoim koncie cztery albumy oraz ponad pół tysiąca koncertów.

W 2005 roku pojawił się na rynku ich debiutancki album - "Megalomania", a płytę promowały single: "Sto lat samotności" "Pomiędzy złem a dobrem" oraz "To nie ty". Dwa lata później grupa wyruszyła w, opisywaną na bieżąco na swoim blogu, podróż wozem cyrkowym po Polsce. Efektem tej wyprawy było wydanie płyty "Mistrz tupetu i jego bezczelny cyrk". Cyrkowa forma, którą artyści stosują na tym krążku jest środkiem do przedstawienia osobliwej satyry na rodzimy show-biznes. W marcu 2008 roku Renata Przemyk wraz z Szulimem nagrała piosenkę "Nic nie pachnie jak ty", która znalazła się na kilkunastu listach przebojów.  

Monika Nawrocka-Leśnik

  • "Projekt Grechuta" - zespół Plateau i goście: Anna Wyszkoni, Małgorzata Ostrowska, Maciej Balcar i Piotr Cugowski
  • Teatr Wielki
  • 14.04, g. 19
  • bilety: 90 zł/70 zł/60 zł/50 zł/40 zł