Kultura w Poznaniu

Muzyka

opublikowano:

Fortepian przede wszystkim

Majowy Enter Enea Festival tym razem przesunął swój start na jeszcze bardziej słoneczny miesiąc. W tym roku od 12 do 14 czerwca festiwalową sceną będzie rządzić fortepian we wszystkich możliwych odsłonach.

. - grafika artykułu
Kwadrofonik, fot. materiały organizatorów

To już siódma edycja jazzowego (i nie tylko) święta, które sprawia, że na kilka dni jeden z brzegów Jeziora Strzeszyńskiego zamienia się w przestrzeń tętniącą życiem i muzyką. Tym razem dominować będzie jeden instrument, nierozerwalnie kojarzony z Leszkiem Możdżerem, pomysłodawcą i twórcą wydarzenia, który sam przyznaje: - Przeglądając kolekcję kolorowych kółeczek ze wszystkich edycji festiwalu Enter, wyobraziłem sobie biało-czarną wersję naszego znaku. Tak! Nadszedł czas na przyznanie się do mojej prawdziwej miłości - miłości do fortepianu.

Twórcy przyznają, że aby zrealizować wizję programu Leszka Możdżera, na estradę nad jeziorem zostanie sprowadzonych aż siedem fortepianów, nie licząc instrumentów, które będą potrzebne artystom do przeprowadzenia prób (łącznie będzie ich 14). "Król instrumentów" zabrzmi zarówno w klasycznych, jak i jazzowych oraz awangardowych odsłonach. Co z tego wyniknie?

Fortepian, dzień pierwszy

Festiwalowi nie od dziś towarzyszy sztuka pozamuzyczna. Podobnie jak w zeszłych latach, publiczność czekająca na jego rozpoczęcie w poniedziałek 12 czerwca o g. 20 będzie mogła wziąć udział w wernisażu. Tym razem pora na tak zwany bioart, czyli twórczy mariaż kultury i natury. Najpierw wystawa w ABC Gallery pod tytułem Chlorofil utracony, potem odsłonięcie obiektu Królik, który widział jutro Bogusława Bachorczyka w plenerowym Parku Rzeźby Visual Park nad jeziorem. A już dwie godziny później, o 22, pełnowymiarowego otwarcia Enter Festival dokona zespół SHIMB (czyli Symultaniczna Hybryda Muzyki Improwizowanej z Bioartem) z liderem Irkiem Wojtczakiem na czele, ramię w ramię z dyrektorem artystycznym festiwalu Leszkiem Możdżerem i grającą muzykę elektroniczną grupą Jaaa!

- Razem z artystycznym duetem Elvin Flamingo odkryją oni przed publicznością, w wizualnym i brzmieniowym wymiarze, udźwiękowiony świat mrówek - zapowiadają twórcy festiwalu i dodają, że wstęp na poniedziałkowe wydarzenia jest bezpłatny.

Fortepian, dzień drugi

Jak przyznają organizatorzy, w tym roku scenę przejmie we władanie grono najciekawszych artystów panujących obecnie na muzycznych scenach całej Europy. Wtorkowe koncerty rozpoczną się o g. 19.30 programem znakomitej, jednej z najbardziej oryginalnych formacji  młodego pokolenia - polskiej grupy Kwadrofonik, w towarzystwie zaproszonych gości. Wspólnie wykonają hipnotyzujący utwór Music for 18 Musicians Steve'a Reicha. Kwadrofonik tworzy czwórka muzyków: Bartek Wąsik, Emilia Sitarz, Magdalena i Miłosz Pękala, łatwo więc policzyć, że do wykonania tytułowego utworu muzycy musieli zaprosić jeszcze 14 artystów. Po tej wieloosobowej interpretacji przyjdzie pora na dwa kameralne duety - specjalizującą się w odkrywczych eksperymentach na preparowanym fortepianie Barbarę Drążkowską i zaproszonego przez nią indyjskiego perkusistę BC Manjunatha oraz kooperację Leszka Możdżera i włoskiej pianistki Glorii Campaner.

- Tylko z pozoru będzie to najbardziej klasyczny koncert tego wieczoru - uprzedza Agata Kołacz, rzeczniczka festiwalu. - W programie Heart of Stone poza fortepianami usłyszymy też wyjątkowe śpiewające kamienie, które sprowadzamy z Sycylii, z pracowni mistrza Pinuccia Scioli.

Fortepian, dzień trzeci

Ostatniego dnia aż dwa razy posłuchamy tego, co przygotował dla nas inicjator i dobry duch Enter Festivalu. Możdżer wystąpi bowiem na otwarciu (ponownie o g. 19.30) i zamknięciu wieczoru. Najpierw w towarzystwie dwóch pianistów, Iiro Rantala i Michaela Wollny'ego, potem wspólnie z Marcinem Wasilewskim, Pawłem Kaczmarczykiem i Piotrem "Pianohooliganem" Orzechowskim. Wspólne występy Możdżera, Rantala i Wollny'ego w berlińskiej filharmonii zostały uwiecznione na dwóch płytach wytwórni ACT Music: Jazz at Berlin Philharmonic I oraz Jazz at Berlin Philharmonic VII - Piano Night i wydane na płycie winylowej wiosną tego roku. Właśnie w Poznaniu, podczas Enter 2017, muzycy po raz pierwszy wystąpią w tym składzie w Polsce. Z kolei drugi ze wspomnianych programów to koncert na cztery fortepiany, przygotowany na Galę 40-lecia Festiwalu Jazz Juniors, który ostatniego dnia zamknie tegoroczną odsłonę Enter Festivalu.

Jednak nim to nastąpi, posłuchamy jeszcze (również premierowo w Polsce) francuskiego pianisty Thomasa Enhco i bułgarskiej artystki grającej na marimbie Vassileny Serafimovej, którzy promują właśnie wydany dla niemieckiej wytwórni Deutsche Grammophon album Funambules.

- Udało mi się namówić znakomitych kolegów i koleżanki, aby razem ze mną opowiedzieli ze sceny o czarno-białym świecie fortepianowej klawiatury. Wiedząc, że co prawda klawiszy jest tylko dwanaście, ale dźwięków nieskończenie więcej, poprosiliśmy o pomoc wyjątkowych partnerów - mrówki i kamienie. Skonfrontujemy prawa muzyki tonalnej z prawami dźwięków przyrody - zdradza Leszek Możdżer.

Anna Solak

  • Enter Enea Festival 2017
  • 12-14.06
  • bilety: 90 (bilet 1-dniowy) i 150 zł (karnet 2-dniowy)