Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Kocur w Białym Mieście

Organizatorzy LGBT Film Festival postawili sobie za cel promowanie kultury LGBT w Polsce i corocznie wywiązują się z zadania wyśmienicie. W piątek w kinie Muza rusza siódma odsłona wydarzenia - jak zwykle będą emocje, romanse, BDSM, miłości i wzruszenia.

. - grafika artykułu
"Dressed as a Girl"

LGBT Film Festival to największe w Polsce kinowe święto gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych, a jednocześnie jedno z najważniejszych tego rodzaju wydarzeń w Europie. Przede wszystkim dzięki bogatemu repertuarowi, do którego niezmiennie włączane są najciekawsze i najlepiej odbierane na międzynarodowych festiwalach tytuły. Wśród nich znajdą się pozycje lekkie, optymistyczne i zabawne, ale też skłaniające do refleksji i prowokujące do debaty na temat sztuki, stereotypów, wychowania, starości, ukrytych pragnień czy poszukiwania własnej tożsamości.

Nie mogło w programie zabraknąć tegorocznego laureata prestiżowej, wręczanej podczas Berlinale nagrody Teddy, którą w poprzednich latach otrzymywali między innymi Pedro Almodovar, Derek Jarman, Lukas Moodysson czy Małgorzata Szumowska. "Kocur" austriackiego reżysera Klausa Handla to opowieść o parze spełnionych, wykształconych gejów, którzy wraz z kotem Mosesem wiodą idylliczne życie w jednej z wiedeńskich winnic. Ich sielanka zostaje brutalnie przerwana za sprawą niespodziewanego aktu agresji, który nie tylko nadszarpuje ich wzajemne zaufanie, ale stawia też pod znakiem zapytania całą wspólną przyszłość.

Na hit festiwalu zapowiada się także "Front Cover" - amerykański komediodramat, nominowany do nagrody za najlepszy film na Seattle International Film Festival. To historia posiadającego azjatyckie korzenie Nowojorczyka Ryana, który powoli pnie się po szczeblach kariery w świecie mody. Kiedy otrzymuje zadanie przygotowania stylizacji dla aktora z Pekinu Nanga, jego życie zmienia się diametralnie - między mężczyznami rodzi się szczere, choć nieoczywiste uczucie.

W programie z pewnością znajdą coś dla siebie miłośnicy komedii. "The 10 Year Plan" to opowieść o dwóch przyjaciołach, którzy kiedyś obiecali sobie, że jeśli po 10 latach wciąż będą singlami, wtedy się ze sobą zwiążą. Jednak czas spełnienia obietnicy zbliża się nieubłaganie, a oni zdecydowanie nie mają ochoty zostać parą. Z kolei "S&M Sally" to zabawna historia pary lesbijek, które chcąc nieco poeksperymentować w sferze seksualnej, postanawiają spróbować praktyk BDSM. Kłopot polega na tym, że nie bardzo wiedzą na czym to polega.

W repertuarze znalazł się też między innymi dokument o największym na świecie plenerowym festiwalu dedykowanym fetyszystom ("Folsom Forever"), również dokumentalny portret londyńskiej sceny Drag Queen ("Dressed as a Girl"), prawdziwa historia geja zarażonego HIV, który wystąpił w reality show emitowanym przez stację MTV ("Pedro"), opowieść o parze studentów sztuki poszukujących własnej tożsamości podczas podróży do Tel-Awiwu ("Zagubieni w Białym Mieście"), a także dwa bardzo dobrze zapowiadające się bloki krótkich metraży - tym razem zrealizowanych w Indiach oraz w Izraelu. W sumie 26 różnorodnych tematycznie i stylistycznie filmów, które w mniej czy bardziej oczywisty sposób wyrażają pragnienie uznania i poczucia zwyczajności w nie zawsze przyjaźnie nastawionym świecie.

Adam Horowski

  • 7. LGBT Film Festival
  • kino Muza
  • 15-22.04
  • bilety: 18/15/12 zł
  • karnet na 3 seanse: 33 zł (dostępny tylko w kasie kina)