Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Jaka powinna być krytyka?

"Krytyka powinna być krytyczna". Oczywiste? Dopiero po analizie tytułu referatu Izabeli Kowalczyk, który zostanie wygłoszony podczas konferencji #StanKrytyczny, zaczynamy zastanawiać się nad funkcją krytyki artystycznej. Poświęcona tym zagadnieniom konferencja odbędzie się w dniach 4-5 maja na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

. - grafika artykułu
fot. materiały prasowe

- Chcemy, by organizowana przez nas konferencja nie była wydarzeniem naznaczonym skostniałą formą i poważnymi obradami, ale miejscem dyskusji, a być może też skandalu nią wywołanego - mówi Paulina Brelińska, członkini grupy Hasztag Krytyka, która organizuje wydarzenie. - #StanKrytyczny jest w założeniu platformą dyskusji między uznanymi i początkującymi krytykami, a także tymi, którzy interesują się i są zależni w pewien sposób od świata sztuki. To otwarte miejsce - dodaje Daria Grabowska, także organizatorka konferencji i członkini grupy.

Krytyczny impas

Pomysł na organizację konferencji powstał z potrzeby przyjrzenia się kondycji polskiej krytyki artystycznej. - Obecnie mamy do czynienia z czasem przestoju i oczekiwania na nieokreślony przełom. Pokolenie początkujących krytyków, kuratorów i ludzi sztuki nie ma mocnego punktu oparcia, jakim był na przykład powstały w połowie lat 90. magazyn "Raster", później przekształcony w internetową platformę. Chcemy przez wspólną rozmowę, zebranie różnych głosów w tej sprawie doprowadzić do wyjścia z krytycznego impasu - mówi Grabowska.

Hasztag Krytyka wskazuje też na potrzebę uzupełnienia umiejętności młodych krytyków. - Teksty dziś podpisywane jako teksty krytyczne często nimi nie są. To nierzadko po prostu analizy i opisy. Studia krytyczne, na uniwersytetach klasycznych lub artystycznych, nie wystarczają w obliczu potrzeb edukacyjnych krytyków - zauważa Grabowska. W sytuacji braku narzędzi badawczych, analitycznych i krytycznych, zorganizowanie platformy swobodnej wymiany opinii i doświadczeń jawi się jako próba poprawy obecnej sytuacji.

Spotkania podczas konferencji będą dotyczyć wielu zagadnień, bo niejednorodny jest świat sztuki. Wśród panelistów są między innymi Izabela Kowalczyk (kulturoznawczyni, krytyczka sztuki), Karolina Plinta (krytyczka sztuki, wicenaczelna magazynu "Szum", felietonistka "Ha!artu"), Iwo Zmyślony (krytyk sztuki, metodolog). Zaproszeni goście reprezentują często skrajne punkty widzenia na sztukę, jej rolę i znaczenie.

Z Poznania do...?

Może się wydawać, że #StanKrytyczny to wydarzenie stworzone przez krytyków dla krytyków. Nie do końca tak jest. Otwarta formuła spotkań ma zachęcić do wzięcia udziału w konferencji mieszkańców Poznania. Uczestnicy będą się zastanawiać nad znaczeniem inicjatyw artystycznych dla miasta. Jak zaznaczają organizatorki konferencji, zauważalna jest migracja ważnych instytucji i działań w obrębie sztuki. Co ważne, powolne wymieranie poznańskich instytucji kultury stało się pewnym standardem, jednak nie mówi się o tym szerzej. - Zamknięcie Art Stations zostało zauważone głównie w mediach społecznościowych - mówi Brelińska.

Jakie będą konsekwencje obecnie utrzymującego się stanu rzeczy? Czy można zrobić coś, aby zatrzymać proces migracji do wielkich, stołecznych ośrodków? Próby odpowiedzi na te pytania również pojawią się podczas konferencji.

Aleksandra Skowrońska

  • #StanKrytyczny - konferencja na temat stanu krytyki artystycznej w Polsce
  • Uniwersytet Artystyczny, Galeria Aula (al. Marcinkowskiego 29)
  • 4-5.05

Załączniki