Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Jak przestałem kochać design

"Żyliśmy w oblężeniu, jak wizualni amisze. Centymetr za drzwiami zaczynała się olejna lamperia, posadzka z lastryka. Czekała winda ze stopionymi przyciskami, blok, pejzaż późnego socjalizmu" - wspomina dzieciństwo w swojej najnowszej książce Marcin Wicha. Spotkanie z autorem "Jak przestałem kochać design" - 8 października w Zamku.

. - grafika artykułu
.

Po kilku książkach dla dzieci, m.in. "Łysolu i Strusi. Lekcjach niegrzeczności" czy serii "Nowych przygód Bolka i Lolka", zdecydował, że zaproponuje coś dorosłemu czytelnikowi. W marcu nakładem Wydawnictwa Karakter ukazała się najnowsza książka Marcina Wichy - "Jak przestałem kochać design".

To zbiór krótkich tekstów/esejów na temat polskiego designu i projektowania z jego wszystkimi bolączkami i absurdami. Autor nie katuje czytelnika czysto akademickimi wywodami, tylko opowiada o swoich spotkaniach z różnymi przedmiotami (np. klockami Lego) oraz wzorami (m.in. czcionek) na przestrzeni lat. Wicha (grafik) wspomina ojca (architekta) oraz ich dom. Pierwsza część książki opowiada o życiu pewnej rodziny w PRL-u oraz o żałobie po ojcu, druga jest wyciętym obrazem z rzeczywistości estetycznej po 1989 roku i opisem doświadczeń młodego grafika, któremu przyszło pracować w agencji reklamowej. Autor zastanawia się w niej nad rolą współczesnego wzornictwa.

"Marcin Wicha z humorem i sporą dozą goryczy wskazuje nie tyle grząski grunt kanonów piękna i sensownego projektowania, ile kondycję egzystencjalną jego odbiorców, dla których produkt końcowy był czymś bezdyskusyjnym i zbyt często zwyczajnie przyjmowanym" - pisze o lekturze bloger Jarosław Czechowicz. Jego zdaniem książka ta zasługuje na zainteresowanie ze względu na perspektywę, z jaką Wicha opisuje ten pełen wzorów i faktur świat, oraz humor, który towarzyszy mu do końca tej analizy. "Podoba mi się metafora ludzików Lego kryjąca w sobie opowieść o dojrzewaniu do bycia podmiotem projektu na szerszą skalę. W zabawkowych postaciach kryje się wszystko, co naznaczało odbiorców wzorów i projektów. Od uniformizacji po futuryzm i gadżety popkultury - to nie tylko transformacja postaci z klocków Lego. To przemiany zachodzące w nas samych oraz te dyktowane wpływami kolejnych projektów" - wyjaśnia.

Marcin Wicha projektuje okładki, plakaty oraz znaki graficzne. Oprócz tego również pisze. Jego teksty ukazywały się m.in. w "Autoportrecie", "Literaturze na świecie" i "Tygodniku Powszechnym", gdzie przez kilka lat publikował także cotygodniowe rysunkowe komentarze. Współpracuje z "Gazetą Wyborczą" i "Charakterami". Wydał kilka książek dla dzieci.

Monika Nawrocka-Leśnik

  • spotkanie z Marcinem Wichą wokół jego najnowszej książki "Jak przestałem kochać design"
  • Sala Wielka CK Zamek
  • 8.10, g. 18
  • wstęp wolny
  • prowadzenie: Maria Krześlak-Kandziora