Kultura w Poznaniu

Kultura Poznań - Wydarzenia Kulturalne, Informacje i Aktualności

opublikowano:

Jacy Żydzi? Porozmawiajmy!

Unikatowy album ze zdjęciami i wspomnieniami poznańskiej Żydówki - Firy Mełamedzon-Salańskiej "Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu" będzie pretekstem do dyskusji, na którą w środę do klubu Meskalina zapraszają jego twórcy.

. - grafika artykułu
Okładka albumu

"Jacy Żydzi? Poznańscy, niepoznańscy? Żydzi z przeszłości, Żydzi postrzegani dzisiaj? Nieobecni, jak obecni? Tacy sami jak my - a może złodzieje Polski? I czy w ogóle Żydzi?" - na te i być może wiele innych pytań, inspirowanych albumem Firy Mełamedzon-Salańskiej, spróbują odpowiedzieć uczestnicy środowego spotkania w klubie Meskalina: Piotr Śliwiński - krytyk i badacz literatury, Natalia Pater-Ejgier - doktor na Wydziale Edukacji Artystycznej UAP, Bartłomiej Krupa - badacz literatury i historyk zajmujący się literaturą Holokaustu, Agata Skórzyńska - doktor w Instytucie Kulturoznawstwa UAM i Andrzej Niziołek - były dziennikarz, pomysłodawca i współautor książki "Fira".

Po raz pierwszy Niziołek spotkał Firę w 2006 r. w Jerozolimie, gdzie poszukiwał zdjęć na wystawę o poznańskich Żydach. Znalazł dużo więcej niż się spodziewał: imponujący zbiór kilkuset fotografii mieszkańców przedwojennego Poznania, który Fira ocaliła i wywiozła do Palestyny krótko przed II wojną. "Jedna opowieść i ponad 700 fotografii. Jak namacalne dowody: byli, kochali, bawili się, przeżywali porażki albo strach, mieli nadzieje i planowali przyszłość. Byli młodzi i całe życie było przed nimi. A potem ich zabito. Poznańscy Żydzi lat międzywojennych - niewiele o nich wiadomo. Są jak Atlantyda, anonimowi i zaginieni. Nie ma fotografii, nie ma więc twarzy; nie ma wspomnień - nie ma imion i historii. Są miejsca, ale nieme" - napisał we wstępie do albumu, który stworzyli wspólnie z Ksenią Kosakowską - przybraną wnuczką Firy. Książka ukazała się wiosną nakładem Wydawnictwa Exemplum. Tworzą ją wybrane zdjęcia ze zbioru Firy i jej wspomnienia: o Poznaniu i jego mieszkańcach, których dawno już nie ma. Materiał uzupełniający - zdjęcia, które nie zmieściły się w książce, opowieści i filmy - można śledzić na stronie www.fira1915.pl.

Sylwia Klimek

  • Dyskusja wokół książki "Fira. Poznańscy Żydzi. Opowieść o życiu"
  • klub Meskalina
  • 19.11, g. 18
  • wstęp wolny
  • prowadzenie: Ewa Obrębowska-Piasecka