Kultura w Poznaniu

Historia

opublikowano:

Rogalin nie do poznania

Przez lata we wnętrzu właściwie nic nie było oprócz gołych ścian. Teraz dzięki misternej pracy i ogromnej wiedzy zobaczymy na własne oczy odtworzone wnętrza pałacu w Rogalinie. I nie tylko wnętrza, bo odnowiono cały kompleks pałacowych budynków. Pałac w Rogalinie od środka będzie można oglądać od 16 czerwca.

. - grafika artykułu
Fot. archiwum Muzeum Narodowego w Poznaniu

Pałac Raczyńskich w Rogalinie pochodzi z XVIII wieku. Wielu poznaniaków chętnie jeździ do Rogalina, by w kompleksie spędzić wolne chwile. Ale pałacu, poza galerią obrazów i innymi niewielkimi ekspozycjami, nie można było zwiedzać. Powód był prosty, we wnętrzu znajdowały się tylko gołe ściany.

Udało się to jednak zmienić. Dzięki unijnemu dofinansowaniu kosztem 38 mln zł zrealizowano projekt przywrócenia dawnego blasku całego kompleksu.

- Pałac Rogaliński wreszcie będzie dostępny i 16 czerwca otworzymy go dla publiczności; to miejsce szczególne, związane z historią wielu pokoleń rodziny Raczyńskich, zasłużonej dla Polski w różnych dziedzinach, a z drugiej strony - perła architektury, jedna z najpiękniejszych rezydencji, jakie w Polsce mamy - mówi prof. Wojciech Suchocki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu, którego oddziałem jest pałac.

Wykonana praca była niemalże mrówcza, bo wnętrza należało odtworzyć w drobnych detalach. Wiele mebli i sprzętów, które nawiązywały do przedwojennego stanu, udało się pozyskać z różnych stron: z placówek muzealnych, ale także z zasobów prywatnych. Niektóre z nich odtworzono dzięki rzemieślnikom na podstawie dokumentacji. - Udział w tym wielkim przedsięwzięciu mają pracownicy wielu działów muzeum, a w szczególności zespół pracowników pałacu, zwłaszcza kierownik oddziału Joanna Nowak oraz Ewa Leszczyńska, a także Małgorzata i Piotr Wilanowscy - wyjaśnia prof. Suchocki.

W ramach rewitalizacji wnętrz głównego pałacu odtworzono m.in. paradną klatkę schodową, jadalnię i bibliotekę. Odremontowano też skrzydło południowe i północne, stajnię, powozownię i dawny czworak dworski. Nowy blask zyskały też wszystkie elewacje, dachy, ogrodzenia i plac przed rezydencją rodu Raczyńskich. Wyburzono niepasujące współczesne budynki. Oprócz tego szykowane jest wirtualne muzeum i muzeum dla dzieci oraz m.in. stopniowa digitalizacja zbiorów. Na terenie budynków i parków przewidziano też udogodnienia dla osób starszych, niepełnosprawnych ruchowo, niedowidzących i niewidomych. W podziemiach pałacu będą także specjalne sale edukacyjne. Choć zakres prac jest ogromny, to wciąż nie wszystko jeszcze zostało wykonane, systematycznie będzie uzupełniane wyposażenie wnętrz, zwłaszcza zbrojowni, w planach jest też całkowita rewitalizacja parku za pałacem. - Chociaż dzieło odnowy rezydencji rogalińskiej nie jest jeszcze zakończone, odtworzone wnętrza pałacu dostarczą z pewnością zwiedzającym niezapomnianych wrażeń - cieszy się prof. Wojciech Suchocki.

Jan Gładysiak

  • Muzeum Pałac w Rogalinie
  • czynne od 16.06 od wt. do niedz. w g. 10-17