Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

X muza po iberyjsku

Bilety na filmy w ramach 13. Tygodnia Kina Hiszpańskiego rozchodzą się jak świeże bułki. Nie czekajcie! Start już w sobotę.

"Sześć razy Emma" (2011), reż. Roberto Pérez Toledo. Fot. mat. org - grafika artykułu
"Sześć razy Emma" (2011), reż. Roberto Pérez Toledo. Fot. mat. org

Za oknem śnieg uparcie trzyma się polskich drzew i chodników. Spora dawka hiszpańskiego słońca i południowego temperamentu oraz oderwanie od szarej rzeczywistości w kinowej sali zapewne bez trudu zdołają jednak ożywić wysysającą z nas cały entuzjazm przykrą marcową aurę.

Program 13. Tygodnia Kina Hiszpańskiego zawiera 17 filmów i został podzielony na 3 sekcje tematyczne. Proponowany repertuar jest tak bogaty (od komedii, poprzez dramat obyczajowy i kino społeczne, po thriller), że zapewne każdy zdoła znaleźć w nim coś dla siebie. Prężnie działający hiszpański przemysł filmowy co roku produkuje wiele interesujących tytułów. Udział w festiwalu to doskonała okazja, by zobaczyć filmy, które jeszcze nie pojawiły się na polskich ekranach.

13. Tydzień Kina Hiszpańskiego otwiera obraz "Sześć razy Emma" w reżyserii Roberta Peréza Toledo - laureat nagrody publiczności zeszłorocznego festiwalu Cinespaña w Tuluzie 2012 oraz nagrody dla najlepszego debiutu scenopisarskiego na Festiwalu Kina Hiszpańskiego w Maladze 2012. Tytułowa bohaterka to niewidoma 29-latka, która ma ściśle określony cel: chce zostać matką. Do mężczyzn podchodzi w sposób czysto instrumentalny, aż do momentu, gdy na jej drodze pojawiają się dwaj idealni kandydaci...

W najważniejszej sekcji festiwalu - Nowym kinie hiszpańskim - znalazły się produkcje z ostatnich 2-3 lat, m.in. mówiący o trudach dorastania film "Dzieciaki poza kontrolą" w reż. Patricii Ferreiry. Do repertuaru włączono również nakręcony przez Maggie Peren, dotykający problemu nielegalnych imigrantów z Afryki "Kolor Oceanu", policyjny thriller Alberta Rodrígueza pt. "Operacja Expo" oraz film "Wybuchowa Carmina. To przezabawna opowieść o energicznej właścicielce raz po raz okradanego przez nieznanych sprawców baru w Sevilli, która postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i uratować rodzinny biznes.

Kolejne sekcje 13. Tygodnia Hiszpańskiego to: Dokumenty. W roli głównej: kobieta oraz Współczesne kino galicyjskie. W pierwszej znajdziemy dwa tytuły poświęcone wielkim osobistościom: zakochanej w Madrycie ikonie szklanego ekranu Avie Gardner oraz uznawanej przez wielu za najważniejszą kobietę w historii Argentyny XX wieku, Evie (Evicie) Duarte de Perón. Obok nich znalazł się także podejmujący temat braku tolerancji wobec odmiennych preferencji seksualnych obraz "Żyć na całość". W dziale pokazującym zjawiska filmowe z Galicji zobaczymy "18 spotkań przy stole", czyli krążącą wokół jedzenia opowieść o odwiecznym poszukiwaniu miłości oraz "Crebinsky" - okraszoną absurdalnym humorem historię niezwykłych przygód zwyczajnych bohaterów.

Na 13. Tygodniu Kina Hiszpańskiego nie znajdziemy przypadkowych tytułów - wszystkie punkty programu przeszły przez ścisłą selekcję. Są to głównie obrazy, które zdołały już podbić serca hiszpańskiej publiczności i krytyków prestiżowych festiwali pokazujących kino iberyjskie: od San Sebastian po festiwale kina hiszpańskiego w Maladze i Tuluzie.

Festiwal odbędzie się w sześciu miastach Polski: Warszawie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu, Łodzi i Poznaniu. Poprzednie edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Frekwencja z roku na rok rośnie. Wygląda na to, że i tym razem do kin przybędą tłumy - już teraz zdobycie biletów na niektóre seanse graniczy z cudem. Warto się pospieszyć.

Karolina Gumienna

  • 13. Tydzień Kina Hiszpańskiego
  • Kino Muza
  • 16-22.03
  • bilety: 18/15/12 zł
  • Karnet na 5 filmów: 60 zł