Kultura w Poznaniu

Film

opublikowano:

Seans ze świerszczem

Wspólne oglądanie filmów to dla wielu nieoceniona przyjemność. Można to robić podczas popularnych filmowych festiwali, w ulubionym kinie za rogiem albo w domu, o dowolnej porze dnia i nocy. Nic nie da się jednak porównać z letnim seansem na świeżym powietrzu, z cichym cykaniem świerszczy w trawie i delikatnymi podmuchami wiatru na twarzy. Zobaczcie, gdzie w Poznaniu można doświadczyć tej przyjemności.

. - grafika artykułu
Kino na Dziedzińcu Sztuki Starego Browaru, fot. materiały organizatorów

Najwięcej widzów zmieści prawdopodobnie plenerowe Kino na Dziedzińcu Starego Browaru. Wszystkie projekcje odbywać się będą w środy o godzinie 21.30 na Dziedzińcu Sztuki, a w razie niepogody na Szachownicy.

- W tym roku nasze kino oprócz dostarczania rozrywki ma też wymiar edukacyjny - mówi Barbara Banat ze Starego Browaru. - Motywem przewodnim są zwierzęta. Znalazły się one w tytułach wszystkich filmów, choć w żadnym przypadku nie są to filmy przyrodnicze. Ich rola to zachęta do pogłębienia wiedzy na temat gatunków zwierząt zagrożonych, szczególnie tych występujących w Polsce - tłumaczy.

W lipcu obejrzymy tu więc takie tytuły jak: Człowiek słoń (6.07), Psy (13.07), Młode wilki (20.07) i Czarny kot, biały kot (27.07). W sierpniu natomiast Duże zwierzę (3.08), Jeździec wielorybów (10.08), Efekt motyla (17.08), Barany: Islandzka opowieść (24.08) i Moje córki krowy (31.08).

Po raz kolejny wystartuje też kameralne Kino na Rybitwach. W lipcu i sierpniu, w każdy piątek o godzinie 22 (lipiec) i 21 (sierpień), będzie można obejrzeć tu klasykę kina. Pojawią się takie filmy jak: Gucza! Pojedynek na trąbki (8.07), Hallam Foe (15.07), Poznajcie Harolda (22.07), Wielki błękit (5.08), Młode wino (12.08) czy Sztuka płakania (19.08).

- Zapraszamy serdecznie na letnie seanse kina na skwer pomiędzy ulicami Rybaki i Strzałową. W miejscu byłej osady rybackiej czeka na Państwa niezwykła uczta kulturalna, najlepsze, starannie wyselekcjonowane filmy i jedyna w Poznaniu możliwość podziwiania niemych arcydzieł Charliego Chaplina ze specjalnie na tą okazję skomponowaną oprawą muzyczną - zachęca Maria Czarnecka ze Stowarzyszenia Antropologów Kultury Etnosfera, które jest organizatorem wydarzenia.

Poza tym w programie również Finał Lipca (29.07, g. 16), a w nim projekcja filmu Światła wielkiego miasta w reżyserii Charlesa Chaplina z muzyką na żywo w wykonaniu Cezarego Kołodzieja oraz warsztaty dla dzieci i piknik sąsiedzki, a także Finał Sierpnia (26.08, g. 16) - tu  z kolei Cyrk Chaplina, również z muzyką na żywo, warsztatami dla najmłodszych i piknikiem.

Anna Solak

  • Kino na Dziedzińcu: środy o g. 21.30, Dziedziniec Sztuki Starego Browaru 
  • Kino na Rybitwach vol. 4: piątki o g. 22 w lipcu i g. 21 w sierpniu, skwer pomiędzy ulicami Rybaki i Strzałową